На Велики петък през деня се служи Света литургия, защото на този ден сам Господ е пренесъл себе си в жертва, и се извършват Царски часове. На вечерната служба в храма се припомнят и се преживяват по този начин и Христовите страдания, смъртта му и погребението му. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига и символичен гроб на Христос, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата - платът, с който е било завито мъртвото тяло на Христос след свалянето му от кръста. Плащеницата представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба спасител. Плащеницата се изнася. По време на вечерното богослужение се извършва и опело на Господ пред плащаницата. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта на Иисус Христос. След като изнесе плащаницата на вечерното богослужение, с нея се обикаля около храма и символично се извършва по този начин и погребението на Христос. В края на вечерната служба свещеникът взима плащаницата от центъра на храма и я слага на Светия престол в олтара.
На Велики петък много врачани се събират в храмовете. Сутринта от олтара се изнася Светата плащаница, а вечерта, по време на Христовото опело, с нея се обикаля храма. Какво е за врачани Разпети петък чуйте в анкетата на Ива Антонова.
На Разпети петък службите в православната църква са единствени по рода си, каза отец Николай от църквата „Св. Св. Константин и Елена“ в Момчиловци. Неговите думи може да чуете от звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,