Съдия Пламен Панайотов си направи отвод по делото "САПАРД"

Снимка: БГНЕС

В претенции към обвинителния акт и искания за отвод на съдебния състав премина третото поредно заседание по така нареченото дело "САПАРД". Подсъдими в процеса са бизнесменът Марио Николов, съпругата му Марияна и още няколко души, които, според прокуратурата, преди близо 10 години са източили милиони евро от европейската предприсъединителна програма. Съдия Пламен Панайотов си направи отвод от процеса. Предстои на случайния принцип да бъде избран нов съдия-докладчик по мегаделото.

Обвинения за обвинения на инат се чуха в най-голямата зала на спецсъда, построена за дела срещу опасни престъпни групи. Спорът, по който Пламен Панайотов се произнесе в полза на държавното обвинение, за което работеше преди да стане съдия, беше за това дали е коригиран обвинителният акт срещу групата на Николов според указанията на Софийския апелативен съд. Той го върна на поправителен още през 2012-та година. Основен аргумент в спора на адвоката на Николов - Менко Менков, беше колко е работил по делото Андрей Андреев и знак за какво е фактът, че от над 200 страници обвинителният акт е станал на 120.

Делото е престояло при прокурор Андреев не повече от една седмица, нищо, че той го води от самото налачо. Предполагам, че за една седмица не е могъл дори да прочете решението на Апелативния съд, за да може да си направи извод какво трябва да коригира в обвинителния акт, смята Менков.

По това дело се работи от 2008 г. Това дело го знам наизуст. Не ми е необходимо една година време, за да го мисля, отвърна Андреев.

Чисто и просто го е намалил с 80 страници, контрира Менков.

Изчистили сме го от ненужните факти, съответно сме акцентирали на други. Мисля, че не е проблема в обема на обвинителния акт, а в съдържанието, отвърна Андреев.

Менков и Андреев спориха и за това по инерция ли работи прокуратурата срещу подсъдимите.

Това дело задължително трябва да влезе в съд и задължително да бъде осъден някой по него и то на много тежки наказания. А ако погледнат доказателствата по делото, до сега много отдавна трябваше да са прекратили наказателното производство, заяви Менков.

Нашата теза продължава да бъде, че тези лица са извършили престъпление и престъплението е описано в обвинителния акт, каза Андреев.

В защита на принципността на работата си Андрей Андреев се позова и на очакванията на Европейската комисия и ОЛАФ. В отговор на очакванията бъдещата Европейска прокуратура да остави в миналото казуси като САПАРД с осъдени в Германия и оправдани в България, Менко Менков попита: С какво ще е полезна Европейската прокуратура? Да не дойде да напише обвинителния акт на българската прокуратура?

След като стана ясно, че делото няма да бъде върнато на прокуратурата, защитата на Николов и останалите подсъдими, които от години обикалят съдебните инстанции по обвинение, че са присвоили над 7 и половина милиона евро по програма САПАРД, поискаха отвод на съдия Панайотов заради прокурорското му минало. То е свързано в един период с разследване, водещо към бизнесмена Марио Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!