Правителството на република България се обедини около обща позиция във връзка с въздушните удари на САЩ, Великобритания и Франция срещу Сирия заради предполагаемото използване на химическо оръжие в град Дума.
Българското правителство изрази категорична непримиримост срещу употребата на химическо оръжие и разглежда въздушните удари на САЩ и съюзниците в Сирия им като предупреждение срещу възможната употребата на химическо оръжие от режима в Дамаск в бъдеще.
В Министерския съвет се проведе извънредно заседание под ръководството на премиера Борисов, на което беше обсъдена ситуацията след последното развитие на конфликта в Сирия.
В заседанието при премиера Борисов участваха вицепреимерите Красимир Каракачанов и на външните работи Екатерина Захариева, както и с участието на службите за сигурност.
„Както многократно сме изразявали категоричната непримиримост срещу употребата на химическо оръжие, подчертаваме, че няма кауза, която да оправдава убийството на невинни граждани, сред които и деца. Използването на химическо оръжие е военно престъпление. Разглеждаме еднократната военна операция като предупреждение за прекратяване на подобни незаконни действия на сирийския режим в бъдеще. Същевременно изразяваме загриженост от възможна ескалация на конфликта и призоваваме всички страни и особено сирийския режим да преустанови всякакви действия, нарушаващи международното хуманитарно право. Необходимо е предприемане на мерки за деескалация, както и осигуряване на пълен и безпрепятствен хуманитарен достъп до жертвите на химически атаки в сирийския град Дума.“, каза Екатерина Захариева и подчерта, че правителството ни изразява пълна подкрепа за работата на организацията за забрана на химическо оръжие.
„Виновните за химическата атака в град Дума трябва да бъдат разкрити и да понесат и да понесат съответната отговорност“, каза още Захариева и подчерта, че решението на конфликта в Сирия трябва да бъде политическо.
Премиерът Бойко Борисов е разговарял с временно управляващия нашата мисия в Дамаск. От разговора е станало ясно, че няма поражения на сградата на посолството, няма и жертви.
От думите на вицепремиера Красимир Каракачанов стана ясно, че към момента няма непосредствена заплаха за сигурността на страната ни.
„Няма непосредствена заплаха. Информацията, която получаваме и от Дамаск, и от съседните посолства, включително и от Турция, е, че няма вълна, която да се движи от Сирия към Турция или от Турция към България. Въпреки всичко „Гранична полиция“, а същото така и военните, които участват при защитата на границата си изпълняват задълженията. Това е единична атака, която има за цел, както каза и самият американски военен министър – това е предупредителен изстрел и има за цел да предупреди управляващите да не използват химически оръжия. След това самата реакция на останалите стани, които пък подкрепят правителството на Дамаск, е също доста обрана и умерена“.
Вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че позицията на Русия към момента е умерена и според нея не се очаква ответен руски удар.