В Кипър започва втората фаза на преговорите между двете кипърски общности за обединяването на страната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес в Кипър започва втората фаза на преговорите между двете кипърски общности за обединяването на страната. В преговорите по същество предстои да бъдат обсъдени предложенията по конкретни теми и глави, по които двете страни имат сериозни противоречия.

Срещите на главните преговарящи от двете общности на разделения Кипър във втория кръг на преговорите за решаване на Кипърския проблем ще започнат със спорния въпрос за собствеността на кипърските гърци и кипърските турци, както и за правомощията на изпълнителната власт. 

Лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу вече заяви, че въпроси като собствеността и територията трябва да бъдат обсъдени в края на преговорите, след като се постигне споразумение по останалите глави. Министърът на външните работи на Кипър Йоанис Касулидис посочи обаче, че кипърските гърци няма да обсъждат “само половината от Кипърския проблем”.  Освен това двете страни се разминават по основните критерии за решаване на въпроса за собствеността. Кипърската гръцка страна е за връщане на имотите, докато кипърските турци са за обезщетение или замяна.

Като неслучаен се коментира фактът, че стартирането на втората най-важна фаза на преговори за постигане на споразумение в Кипър съвпада с посещението на острова на помощник генералния секретар на ООН по политическите въпроси Джефри Фелтман. Той бе в Никозия в понеделник за срещи с лидерите на двете общности. Визитата му бе обявена с чисто информативен характер и той няма да участва в подновяването на преговорите, но на разговорите с него се отдава голямо значение за хода на мирния процес.

Политическите партии в Кипър посрещат втората фаза на преговорите с големи резерви заради направени в нейното навечерие изявления и действия от страна на Анкара и кипърската турска общност. Само преди дни Халил Ибрахим Aкча, т.нар. посланикът на Турция в признатата само от нея Севернокипърска турска република, подчерта, че независимо от резултата от преговорите кипърските турци се нуждаят от укрепване на “кипърската турска държава” и нейното “институционализиране”.

Лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу пък заяви, че усилията на кипърските турци са били в посока на създаване на независима “държава” и тази цел е постигната. Според Ероглу досега кипърската гръцка страна не е показала воля за постигане на споразумение.

Въпреки противоречията се очаква от 6 май да бъде направен напредък в преговорите, като скоростта им ще съответства на степента на трудност на проблемите, които ще се разглеждат.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!