Съединените щати налагат нови санкции на Русия за интервенцията й в Украйна и заради това, че не предприема мерки за намаляване на напрежението. Поредните санкции са спрямо ключови сектори от руската икономика, включително отрасъл "отбрана".
Тези санкции засягат руската икономика на по-дълбоко ниво. Америка наложи рестрикции на две банки, две енергийни компании и осем държавни технологични предприятия от сферата на отбраната. Сред засегнатите са най-голямата руска нефтена компания "Роснефт" и "Газпромбанк". Високопоставени руски официални лица също попадат в групата на санкционираните. Техните средства ще бъдат замразени.
Американският президент Барак Обама призова Русия да спре изпращането на оръжия и да се съгласи на международни разговори:
Това, което руските лидери трябва отново да осъзнаят, е, че действията й в Украйна си имат последствия като влошаване на икономиката и увеличаване на дипломатическата изолация.
Според Пентагона Русия продължава да струпва войски по границата с Украйна и Москва продължава да изпраща оръжия на проруски сепаратисти.
Европейският съюз също обмисли нови санкции, а по-рано на телеконференция с официални лица от администрацията на Белия дом стана ясно, че Съединените щати са работили за санкциите съвместно с Украйна и Европейския съюз, предимно с Великобритания, Германия и Франция, и целта е таргетираните компании да останат без достъп до средства от американския пазар. Неназованите източници наблегнаха, че за Русия винаги е имало вариант да избегне новите рестрикции.
Европейските лидери също засилиха санкциите срещу Русия заради украинската криза. Според европейски дипломатически източник на срещата си на високо равнище в Брюксел лидерите на Евросъюза са решили да замразят началото на нови проекти в Русия по линията на Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка.