Цв. Симеонов: Специалистите да бъдат задължени да работят за страната си след дипломиране

Така може да се реши проблемът с недостига на квалифицирани кадри

Председателят на БТПП Цветан Симеонов
Снимка: Кирчо Стоичков
Недопустимо е помощите за безработни да се доближават до размера на средната работна заплата у нас, заяви в интервю за "Хоризонт" председателят на Българската търговско-промишлената палата (БТПП) Цветан Симеонов:

Тогава се получава обратният ефект - вместо да ги стимулира към труд, ги стимулира да търсят начини да се регистрират като безработни, което никак не е добре за една икономика. Наши работодатели се учудват, че след доста голям набор от социални придобивки продължава немотивирана работа от страна на наетите. Високите помощи за безработни имат своя принос за това.

За да се реши проблемът с дефицита на квалифицирани кадри, бизнесът настоява българските специалисти да бъдат задължени да се ангажират в икономиката на страната за определен период от време след дипломирането им:

Когато някой плаща за твоето обучение, трябва да се знае, че трябва по някакъв начин да му се осигури възвръщаемост. Логиката на нашите членове е такава, че след като те са си платили данъците и от тези данъци се харчат пари за образование, продуктът, който произвежда висшето учебно заведение или средното професионално училище, трябва да бъде годен да отговори на изискванията на тоя, който си е платил данъците. Никой не е склонен да плаща два пъти за едно и също нещо, особено когато ресурсът му е ограничен.

Търговско-промишлената палата ще представлява българските работодатели на 105-ата сесия на Международната конференция на труда в Женева. Цветан Симеонов ще представи пред делегатите основните проблеми на българския бизнес.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!