Постигнато е споразумение за правомощията на Граничната агенция на ЕС

Снимка: frontex.europa.eu

Постигнато е споразумение за правомощията на бъдещата Гранична агенция на ЕС за сухопътна и брегова охрана, съобщи Холандското ротационно председателство на Съюза. 

28-те правителства са се договорили принципно с представители на Европейския парламент по детайлите на законодателството, предложено от Комисията "Юнкер". Институциите имат споделени правомощия по приемането на новите текстове за превръщането на Фронтекс в централизирана Гранична агенция за охрана на външните граници на ЕС.

От 6 месеца евродепутатите и вътрешните министри от Съюза преговарят за обхвата на правомощията на Агенцията да действа самостоятелно при пробив на външната граница и масов приток на нелегални мигранти. Сред спорните моменти беше възможността да се пращат европейски гранични екипи дори против волята на периферните държави, които не изпълняват изискванията на Шенген.

Проектотекстът на споразумението за регламента още не е публикуван. От съобщение на Европейския парламент става ясно, че компромис е постигнат по начина на екстрадиране на нелегалните мигранти от Агенцията. Тя ще го прави само след решение от властите на съответната страна-членка. Ако някоя държава откаже да съдейства за охрана на външната граница, останалите в Шенген ще имат право временно да въведат вътрешни гранични проверки. Дава се и засилена роля на евродепутатите при избора на бъдещия изпълнителен директор на граничната агенция.

Ако споразумението бъде прието от парламентарната комисия по вътрешни работи идния понеделник, регламентът ще бъде гласуван през юли на последната пленарна сесия на депутатите в Страсбург. Технически това означава, че Агенцията ще заработи най-рано през 2017 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!