В Хитрино е обявено бедствено положение

Достъпът до евакуираното село може да бъде ограничен през следващите 10 дни

| обновено на 11.12.16 в 15:44
Снимка: БТА

В Хитрино е обявено бедствено положение. То ще остане в сила до приключване на операцията по обезвреждане на цистерните. Това стана ясно по време на заседание на областния кризисен щаб в Шумен. Влизането в евакуираното село е забранено. 

Ситуацията в Хитрино остава опасна - от две от авариралите 4 цистерни изтича газ. Товa затруднява прехвърлянето на горивото и обезопасяването на района. Това обявиха по-рано днес вътрешният министър Румяна Бъчварова и главният секретар на МВР Георги Костов. Влизането в селото е забранено заради опасност от обгазяване. Бъчварова призова хората да не правят опити да стигат до опасните зони. Постъпите към селото са блокирани.

Специализираните екипи продължават да работят за отстраняване на последиците от катастрофата. Жители на селото  са се събрали пред забранената зона в очакване да бъдат допуснати до къщите и животните си. Те са в шок от преживелия ужас от експлозията и пожарите. 

Сред тях се говори, че днес в района на автогарата е намерена още една жертва, на мъж, но този слух не е потвърден официално. Роднини на загинало  семейство очакват информация, за да могат да организират пиогребението на хората, но със сигурност няма да бъдат допускани в селото жителиq докато не приключи операцията по прехвърлянето на гориво, категорични са от полицията.

Правителството обяви 12 декември за Ден на национален траур в памет на жертвите от експлозията на цистерната в Хитрино.

Междувременно от кризисния щаб  опровергаха информацията, че днес следобед хората от селото ще могат да влязат, за да нахранят животните си. Това беше съобщил за "Хоризонт" по-рано кметът на Хитрино Нуредин Басри. Влизането на хора в селото ще бъде възможно едва след пълното обезопасяне на селото, уточняват от щаба.

Ситуацията се усложнява - две от общо четирите аварирали цистерни изпускат газ. Този проблем затруднява прехвърлянето на горивото и обезопасяването на района. 

Тези, които са евакуирани, да бъдат търпеливи. Вероятно времето, в което ще се наложи да работим и те да останат там, където са, ще бъде по-дълго. Да не правят опити да стигнат до опасните зони. Това призова вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова

Възможно е в следващите десет дни да няма достъп до село Хитрино. Това каза областният управител на Шумен Донка Иванова, като цитира главен комисар Николай Николов от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Сформирана е работна група за набиране на хранителни продукти за пострадалите. В нея участват представители на БЧК, на Областната дирекция по безопасност на храните в Шумен и на Община Хитрино.

Става въпрос за трайни и добре пакетирани продукти. Определихме мястото на събиране на тези продукти в Община Венец, в многофункционалната им зала. Следващата необходимост, разбира се, това ще бъдат дрехи. Това на следващ етап ще го уточним, защото със сигурност знаем, че са необходими, но точно какво, ние не искаме да събираме вещи, които след това няма да се използват. Най-важно в момента е доброволческият труд за разчистване на селото след взрива, обясни още Донка Иванова.

Червеният кръст и общините са в готовност да помогнат, когато сиуацията в селото се овладее и има достъп до него.

В момента, в който има достъп до селото, е необходимо да бъде направен оглед на дворовете за останали живи животни. Към момента няма информация за умрели, но ако има такива животни, те трябва да бъдат унищожени в шуменския екарисаж. Това каза Катя Райкинска, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Шумен.

Ще бъдат взети проби от водоизточниците в района, информират от Регионалната здравна инспекция. Предстои да бъде открита и банкова сметка за набиране на средства за пострадалите от село Хитрино.

Идеята на Българския дарителски форум е да отвори кампания в подкрепа на лечението на пострадалите от Хитрино. Това обяви пред "Хоризонт" Красимира Величкова, изпълнителен директор на организацията. Тя посочи, че за момента спешното лечение се покрива от държавата, но със сигурност ще има лечение, рехабилитация и възстановяване, което не е покрито по клинични пътеки.

Величкова уточни, че в организацията получават много обаждания и заявки от готови да се включат дарители, но за момента няма яснота какви са най-спешните нужди на хората.

Кратко интервю с Красимира Величкова слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!