Според него, все още е рано да се каже доколко срещата в казахстанската столица е успешна. Това не би могло да се твърди със сигурност, докато не се видят подписите на представителите и на двете страни в конфликта под окончателната декларация от срещата. И все пак, има симптоми, които показват позитивно развитие на нещата - за първи път инициативата на трите държави успя да накара представителите на режима и на опозицията да седнат заедно в една зала. Което е успех, на фона на досегашните практики за комуникация.
Проф. Чуков допълни, че въпреки тези сигнали, конфликтът е толкова сложен, че няма как натрупаното 6-годишно недоверие между враждуващите страни да бъде преодоляно само с една среща. Тази в Астана е преди всичко прелюдия към голямата среща в Женева, очаквана на 8 февруари.
Какви паралели направи арабистът между войната в Сирия и тази в Ливан? Защо според него Русия, Иран и Турция имат интерес от край на войната? Каква е позицията на Америка на Тръмп? И кой се спряга за евентуален наследник на поста на Башар Асад? - чуйте в цялото интервю с проф. Владимир Чуков.