Над 400 души, сред които представители на туристически дружества и жители на град Трън, изкачиха връх Стража, обявявайки се против инвестиционните намерения за разработване на златна мина в региона. Наш ангажимент е да се погрижим за опазването на културно-природното наследство, подчерта Любомир Попйорданов, който е председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм.
Това е един от най чистите в екологично отношение райони на България, отбеляза още Любомир Попйорданов. Според него, добивната дейност предполага цялостно замърсяване на въздуха и почвите в този край:
Предвижда се открит добив с цели кратери, които ще бъдат направени, може би села ще изчезнат, ще има хвостохранилище, ще има пренос на руда по съществуващата пътна мрежа. Трънският край ще загуби изцяло облика си и целият си поминък. Тук е имало бусинска керамика, има кисело мляко, има земеделие, животновъдство, пчели и всичко това ще отиде в миналото.
Междувременно над 150 миньори от цялата страна се събраха в Трънско и подкрепиха каузата за чиста природа в синхрон с устойчивото индустриално развитие на региона. Според тях се провежда манипулативна кампания, насочена срещу минния бранш, която застрашава целият отрасъл, както и поминъка на стотици хиляди работници и техните семейства. Миньорите са категорични, че за да оцелеят се нуждаят от инвестициите.
Жителите на Трън ще гласуват на референдум, дали в общината да се развива добивна дейност. Допитването ще се проведе заедно с парламентарните избори на 26 март.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!