Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Великобритания най-вероятно ще избере по-плавен подход за излизане от Европейския съюз, прогнозира пред "Хоризонт" финансовият експерт Данаи Кириакопуло, която прави икономическите анализи за един от престижните икономически институти в Лондон. Резултатът от изборите увеличи несигурността, не знаем дали ще продължи политиката на "твърд" Брекзит или можем да очакваме по-меко излизане от Европейския съюз, подчерта експертът:
Вероятно ще бъде по-мекият вариант на Брекзит заради коалицията с Демократичната юнионистка партия. Разбира се, това ще е така, ако коалицията се запази. Ясно е обаче, че избирателите отхвърлиха предишната стратегия. Също така Европа изглежда доста по-обединена след избирането на Макрон. Вероятно това ще бъде потвърдено и след изборите в Германия, независимо дали Ангела Меркел ще запази поста си или ще има друг победител. В момента изглежда, че Меркел ще остане на власт. Видяхме ясен сигнал, че ако Великобритания промени стратегията си, Европейският съюз остава готов за добро сътрудничество. Така че очаквам да се случат доста важни промени заради изборните резултати във Великобритания.
Това, което бизнесът иска, е "практичен" Брекзит, уточни финансистът:
Ние от Британската търговска камара винаги сме казвали, че въпросът не е дали ще го наричаме "мек" или "твърд", а как ще решаваме отделни казуси. Например, ако аз съм предриемач от Шефийлд и искам да изнасям продукцията си за Германия. За мен ще е важно какви ще бъдат търговските условия - например ще има ли такси по митницата? Най-важното е по време на преговорите за излизане с Европейския съюз правителството да осигури онова, от което икономиката има нужда, за да се развива.
Кириакопуло предупреди, че икономиката на Обединеното кралство вече страда от избора на британците и определи като правилно решението на Английската централна банка да остави непроменени рекордно ниските лихви:
Инфлацията в Обединеното кралство вече е много висока, доста над целта, поставена от Английската централна банка. На последното й заседание видяхме, че имаше разногласия по отношение на лихвената политика. Повече членове на Управителния съвет настояваха за увеличаване на лихвите. Истината е, че инфлацията се покачва бързо заради слабостта на паунда, която наблюдаваме през последната година. От юни - юли миналата година, непосредствено след референдума, паундът поевтинява и този процес вероятно ще продължи. Това оказва натиск върху инфлацията. Аз обаче мисля, че ние трябва да се опитаме да задържим икономическата ситуация и да не клатим лодката с покачване на основните лихвени проценти. Едно увеличаване на лихвите ще има много сериозни последици, защото хората не са подготвени за него. То със сигурност ще удари домакинствата.
Терористични нападения, опустошителен пожар, извънредни общи избори, политическа несигурност в резултат на тези избори - това е картината във Великобритания в навечерието на така важните не само за страната, но и за бъдещето на Европа преговори по..