Лондон продължава да бъде най-атрактивният финансов център в света, увеличавайки преднината си пред Ню Йорк въпреки задаващото се излизане на Великобритаиня от Европейския съюз, показва ново проучване. Икономически експерти обаче предупредиха, че все още има голяма неяснота около Брекзит, която може рязко да промени ситуацията.
Брекзит накара някои политици и икономисти да прогнозират, че Лондон ще загуби водещия си статут на финансов център, но поне засега няма признаци това да се случи. Съгласно индекса на финансовата консултантска компания "Z/Yen" Лондон е начело като глобален финансов център, следван от Ню Йорк, Хонконг и Сингапур. Индексът за общо 92 финансови центъра се определя на базата на фактори като инфраструктура и достъп до високо квалифициран персонал. Ню Йорк изостава с 24 пункта от британската столица и това е най-голямата разлика между тях от 2007 г., откогато се води подобна статистика.
Като основна причина за лошото представяне на Ню Йорк се изтъкват действията на президента Доналд Тръмп, който се оттегли от планираното Транстихоокеанско споразумение и следва по-изолационистка икономическа политика.
Най-мощната британска финансова лобистка групировка "TheCityUK" обаче предупреди Лондонското сити да не изпада в самодоволство, като призова властите за яснота по договореностите около преходния период при напускането на Европейския съюз, който трябва да настъпи през април 2019 г., когато Великобритания официално би трябвало да е напуснала организацията. От "TheCityUK" заявиха, че много фирми вече са започнали да активират плановете си за извънредни ситуации, а други несъмнено ще ги последват, ако условията по напускането на Европейския съюз не станат ясни възможно най-скоро и най-късно до края на годината.
Държавният секретар на Обединеното кралство, отговарящ за процеса по излизане от Европейския съюз Дейвид Дейвис, предупреди, че ако британските депутати гласуват тази вечер против т.нар. "Анулиращ законопроект" (Договора за излизане от ЕС), това..
Уелс и Шотландия официално ще се противопоставят на плановете на Тереза Мей за Брекзит през тази седмица, като я предупредиха, че рискува конституционна криза, ако не бъдат направени промени, пише „Индипендънт“ в ексклузивен материал. Това може..
Бившият британски премиер Тони Блеър предлага нови строги имиграционни правила като част от план срещу излизането на Великобритания от ЕС, предаде Асошиейтед прес. В статия за "Сънди таймс" той посочва, че контролирането на имиграцията от другите..
Европейският съюз публикува днес 5 документа, с които актуализира позициите си за преговорите с Великобритания за Брекзит. Главният преговарящ Мишел Барние изрази сериозна загриженост по повод на британската позиция за бъдещата граница с Ирландия. А..
Имиграцията е нещо добро за Великобритания, но обществото иска върху нея да се упражни контрол, когато страната напусне Европейския съюз. Това каза в парламента премиерът Тереза Мей, цитирана от Ройтерс. От изтекъл в медиите документ става ясно, че..
Великобритания е готова да направи по-интензивни преговорите с Европейския съюз за Брекзит, но досега нищо не е било официално договорено, обяви говорител на британския премиер Тереза Мей . След края на третия кръг преговори миналата седмица..