Първан Симеонов: Младите хора са опасно дистанцирани от политиката

"Колкото повече се разпада нещо, толкова по-лесно то после може да се хомогенизира под водачеството на някой друг, например Румен Радев", каза социологът по адрес на случващото се в лявото пространство

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

Младите хора в България са опасно дистанцирани от политиката, заяви пред БНР директорът на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов. 

"Липса на минимален имунитет, политически. Липса на желание за включване в онези решения, които включват теб. Сериозна гетоизация и маргинализация на голяма част от младите хора в България заради демографската, етническата и социалната ситуация, свързана с много сериозни социални неравенства и регионални различия в България. България като че ли се нуждае от специална политика, която да адресира младежта като част от едно усилие за човешкия капитал на България", изказа мнението си той.

В същото време младите хора са и онези, които бързо могат да усетят предимствата на ЕС, най-вече свързани с мобилността, която той предполага, отбеляза социологът. По думите му обаче младежите в Европа са и най-податливи към политически радикализъм.

"Тези опасности атакуват там, където информацията и интересът са малки", категоричен бе Симеонов в предаването "Преди всички". 

"България има традиционни исторически и културни сантименти към Русия. Тук е плодотворна почвата за намеса и пропаганда", коментира той и подчерта, че всяко събитие, което повишава чувствителността по тази тема, е важно. 

Първан Симеонов наблегна и на кръстопътя, на който се намира ЕС. По думите му Съюзът е силно застрашен. Според него с приближаване на евровота ще има много евроскептични настроения, особено в страни като България. Проблемите са много, категоричен е той и добави, че е необходима информация и съзнание за това, че ЕС живее в кръстопътни времена

Социологът обаче е категоричен, че в България доверието към ЕС остава високо - осезаемо по-високо в сравнение с родните институции. В същото време в годините има постепенно и неотклонно ерозиране на това доверие, предупреди той и обобщи:

"В България проевропейските настроения продължават да преобладават, но никак не са малко и предизвикателствата към тях".

Първан Симеонов коментира и родната политическа ситуация:

акто се появи ново дясно, което не е СДС, в лицето на Борисов например, така рано или късно ще започне да се появява и ново ляво, което не е БСП. Ваня Григорова е добър симптом за това. Лявото започва да се раздробява, да се разпада". 

В този контекст социологът вижда и решението на Елена Йончева да приеме номинацията на ДПС за кандидат за евродепутат.

Според него обаче колкото повече се разпада нещо, толкова по-лесно то после може да се хомогенизира под водачеството на някой друг, например Румен Радев

"Нинова продължи да дава същото лекарство, което енергизира, прочисти партията. От един момент нататък всяко предозирано лекарство се превръща в отрова", обясни Симеонов. 

Той не очаква висока избирателна активност на предстоящите избори и прогнозира същата като на предишните избори. Активността в България се е вдигала, когато е навлизал нов голям играч, а такъв в момента няма, категоричен бе Първан Симеонов. По думите му "Възраждане" може да е и разочарование, но може да е и изненада. А за ДПС той изказа мнение, че Делян Пеевски ще даде всичко от себе си.

Цялото интервю на Таня Милушева с Първан Симеонов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации..

публикувано на 19.05.24 в 10:11
Елена Дариева

Елена Дариева: Повратният момент ще бъде в края на кампанията. Очакват се размествания

След провала на ротацията кампанията започна с пълна сила. Това каза пред БНР социологът от агенция "Насока" Елена Дариева. "Още в дните преди празниците бяхме свидетели на своеобразен тест на реакциите – скачахме от скандал в скандал и често политическите сюжети се преплитаха с криминални. Такова преплитане е изключително заблуждаващо –..

публикувано на 17.05.24 в 08:22

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:45
Ангел Петров

Ангел Петров: Няма план за машинното гласуване! Нужно е ново доверено изграждане

Процесът за удостоверяване гарантира сигурността на машините - всяка машина ще бъде инсталирана с един и същи софтуер. Това каза пред БНР Ангел Петров, бивш главен секретар на Министерството на електронното управление. Удостоверяването на съответствие е с техническите спецификации, залагани от ЦИК за съответния вид избори – към апаратната..

публикувано на 15.05.24 в 08:10
Стойчо Стойчев

Доц. Стойчо Стойчев: Възможни са нови предсрочни избори през есента

Възможни са нови предсрочни парламентарни избори през есента. Тази прогноза направи пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Стойчо Стойчев. "Смятам, че изборите през юни ще произведат парламент, който няма да бъде способен да излъчи стабилно мнозинство . И е много вероятно през есента отново да ходим на парламентарни избори. .....

публикувано на 14.05.24 в 16:54
Стоил Цицелков

Отново проблем ще е слабата подготвеност на членове в СИК

Имаме точно четири седмици до изборите две в едно. На 9 юни ще гласуваме за български парламент и за евродепутати. За кампанията, за технологията на изборите в подготовка и провеждане, говорим със Стоил Цицелков , от Обединението за честни избори и член на Обществения съвет на ЦИК. Стоил Цицелков отбеляза, че има известни притеснения за машинното..

публикувано на 13.05.24 в 14:51
Първан Симеонов

Под 40% биха гласували на парламентарните избори, според проучване на "Галъп"

Към началото на месец май сигурността на гласуване на 9 юни за Народното събрание по декларациите на респондентите е 39,4%. От всички гласуващи 3,6% съобщават, че ще гласуват с "Не подкрепям никого". За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,5% – но тепърва ще се разбере дали и доколко гласуването на..

публикувано на 13.05.24 в 14:47
Първан Симеонов

Проучване на "Галъп": Под 40% биха гласували на парламентарните избори

Към началото на месец май сигурността на гласуване на 9 юни за Народното събрание по декларациите на респондентите е 39,4%. От всички гласуващи 3,6% съобщават, че ще гласуват с „Не подкрепям никого“. За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,5% – но тепърва ще се разбере дали и доколко гласуването на..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Петър Банков: Връзката е разкъсана между гражданите и политически партии!

Има разкъсана връзка между гражданите и политическите партии. В НС се водят дебати, за които хората не разбират, защо се водят и каква е причината и последицата. От друга страна изглежда , че политическите партии не се интересуват от това – от какво се вълнуват хората в своето ежедневие. Тази връзка е разрушена. Това предупреди..

публикувано на 13.05.24 в 10:25