"Българските граждани са поставени в ситуация да избират между много сходни постановки"

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

"Отказът от гласуване преминава през отказ от легитимиране на тази формула на управление"

| Интервю
Стефан Георгиев
Снимка: БГНЕС

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев. 

Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация.

"АПС е първа политическа сила извън страната. Сумарно вотът за двете формации е близък до това, което наблюдавахме в средата на годината, но е малко над него. Кметове, преставители на местната власт, местни лидери  на общности най-вероятно са оказали влияние върху този ръст. Важният въпрос е как тези две формации ще се държат след изборите. Дали ще влязат в ролята на конструктивни партньори, или ще бъдат поставени в тази на "онези, до които не трябва да се доближаваме". 

Стефан Георгиев посочи, че е важно и какво парламентарно поведение ще имат МЕЧ и "Величие", ако и двете формации прескочат бариерата от 4%.

"Ако и "Величие" са вътре, имаме хипотеза, при която НС ще бъде съставено от девет формации. Съставянето на правителство с толкова фрагментиран парламент е много сложна задача. 

Ще видим също дали при двете ще има консолидирани парламентарни групи, или такива, които съществуват под риск да бъдат разцепени". 

Социологът посочи, че като цяло партиите, които от няколко години са на терен, стабилизират своя резултат.
"Предизборните кампании традиционно се фокусираха върху ядрата, но този път имаме леко разширение на тези ядра, малко протягане към периферията". 
Една от интерпретациите за повишената избирателна активност беше, че тя се дължи на купения вот, каза той, но отбеляза, че това е трудно доказуемо, особено при положение, че се наблюдава ръст при всички формации. 
"Не съм сигурен, че това с контролирания вот, купения вот  е достатъчно убедително обяснение за повишената избирателна активност. Даже ми се струва малко неправдоподобно". 

Заедно с лекия ръст на хората, отишли до урните, обаче се забелязва и ръст на вота "Не подкрепям никого" в цялата страна.

"Той вече се установи като системна практика".

Тези, които не отиват до урните, не намират предложение, което да отговаря на техния интерес, обясни още социологът.

"Мнозинството от българските граждани казват "Не искаме да легитимираме". Отказът от гласуване преминава през отказ от легитимиране на тази формула на управление. 

На тези избори имаше почти 30 участници, от които гражданите можеха да избират, но въпросът е какво предлагат. Ако се вгледаме в есенцията, в съдържанието, при положение, че имат политическа платформа, общо взето се разказва едно и също. Българските граждани са поставени в ситуация да избират между много сходни постановки. Има сериозна криза. Нещо, което българският политически елит не успява да засече"

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Ако не стане с ПП-ДБ, Борисов ще опита насипно правителство

Сравнително повишената избирателна активност се дължи на факта, че нямаше голяма кампания и хората не успяха много да се ядосат . Това мнение изрази пред БНР Диана Дамянова, комуникационен експерт. Има нарастване не само "в дъното" , където се намират МЕЧ и "Величие", но и при водещите партии, отчита тя. Първан Симеонов:..

публикувано на 28.10.24 в 10:08
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

публикувано на 28.10.24 в 09:50
Мехмед Дикме

Мехмед Дикме: Електоратът на ДПС излиза от черупката, в която беше затворен

"Аз съм изненадан. Не съм очаквал толкова висок резултат и съм впечатлен". Това заяви за резултата на "ДПС – Ново начало" Мехмед Дикме, бивш министър на земеделието и бивш депутат от ДПС. Според него изборните резултати дават пълно основание на Пеевски да свика конференция , да се промени уставът и да започнат реформи. Гласовете, които..

публикувано на 28.10.24 в 09:28
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изненадата на тези избори е активността на гласоподавателите

Избирателната активност на вчерашните избори е изненада, каза пред Радио София Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. Активността е била около 35,2%. "Очакванията бяха за по-ниска избирателна активност от тази през юни – около 2 млн. гласоподаватели. Трябва да..

публикувано на 28.10.24 в 09:20
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Партиите са стигнали пода си, може да се окажат в мазето

Всички партии са стигнали пода си на твърди гласоподаватели . Тези партии отскачат леко при удара в пода . Ако не направят нещо, може да се окажат в мазето . Този коментар направи в интервю за БНР Първан Симеонов от "Галъп". Според него повишената избирателна активност е следствие и от технологични практики, и от съпротивата срещу..

публикувано на 28.10.24 в 08:07

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:58

Петко Петков: Интригата за второто място се запазва

Интригата за второто място остава, докато не се преброят и гласовете от чужбина . Това каза пред БНР Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан", като уточни, че при извадка 90% от паралелното преброяване МЕЧ влиза в 51-вия парламент, а "Величие" е на границата да влезе. Според него подкрепата за малките партии е "вид..

публикувано на 27.10.24 в 23:08
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Кое ли от ДПС крилата ще се включи в разговори за евентуално мнозинство?

Деветпартиен парламент би поставил рекорд в българската история. Първите данни от вота днес показва, че ГЕРБ и ПП-ДБ трябва отново да седнат на масата на преговорите, ако и от двете страни има воля за правителство. Преговорите със сигурност ще бъдат трудни и трябва да има планове за реформи, законодателство, срокове . През следващите..

публикувано на 27.10.24 в 22:37