Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

Именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис, смята журналистът

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои".

Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев.

"Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се случи с толкова много политически сили и въобще да се състави какъвто и да е план за рационално политическо действие. Ще бъде изключително трудно. Надявам се, че политическите лидери ще усетят, че пътят, по който е тръгнала партийната система, поставя някои екзистенциални въпроси пред нея, дори бих казал заплаха за съществуването ѝ и че това все пак ще бъде някакъв стимул да се успокоят страстите и да може да се внесе някаква рационална мисъл в политическото действие", коментира той. И напомни съставянето на предишния кабинет между ПП-ДБ и ГЕРБ и големия шок от това.

"Тогава разбрахме, че политическата сцена се е преобърнала тотално. Няма никаква пречка това да се случи отново".

Всички губят – това е тенденцията в момента за партийната система, категоричен бе журналистът и добави:

"Тя се клати, тя се срива. Този срив може да продължи много дълго време. Аз съм почти уверен, че партийната система в този вид, в който е в момента, тя няма дълго да оцелее. Всички губят от тази ситуация – някои повече, други по-малко. Всички страдат от това. Всички са наясно, че вече вървят към положение, в което вече те няма как да продължат напред със същия политически модел, който беше досега".

Според него именно това може да е отправната точка за някакъв по-дълбок компромис. По думите му един нов политически модел би означавало връщане на гражданите обратно в политиката. Това е пътят за обновяването на партийната система, категоричен бе Илиев.

Политологът Петър Чолаков не е на същото мнение. Според него има участие на гражданите в политическия процес. Той обясни какво обезсърчава гражданите. Политологът смята, че партийната система няма да се подобри в посока към по-голяма демократизация.

"Има кандидати за нови месии. Това виждаме и в лицето на "Величие", в лицето на "Меч" и всякакви други такива. Ще има нови аватари на кукловодите за сметка на гражданска енергия, която ще бъде употребена", прогнозира Петър Чолаков.

Двамата коментираха и процесите в ДПС и електоралния успех на Делян Пеевски.

"ДПС се намира в страхотна правна криза. Не знаем какво е реалното правно състояние на тази партия. Тук се създава един страхотен правен казус. Дори не знаем кой е легитимният водач на ДПС", коментира Людмил Илиев. Според него това е по-големият проблем от този дали Пеевски или Доган ще надделее.

Според Петър Чолаков, Пеевски може да си върне ролята на допустим партньор в бъдеща управляваща конфигурация.

"В името на властта всеки ще си играе с Пеевски", смята той и прогнозира кратък живот на 51-вия парламент.

Цялото интервю на Явор Стаматов с Людмил Илиев и Петър Чолаков чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Ако не стане с ПП-ДБ, Борисов ще опита насипно правителство

Сравнително повишената избирателна активност се дължи на факта, че нямаше голяма кампания и хората не успяха много да се ядосат . Това мнение изрази пред БНР Диана Дамянова, комуникационен експерт. Има нарастване не само "в дъното" , където се намират МЕЧ и "Величие", но и при водещите партии, отчита тя. Първан Симеонов:..

публикувано на 28.10.24 в 10:08
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

публикувано на 28.10.24 в 09:50
Мехмед Дикме

Мехмед Дикме: Електоратът на ДПС излиза от черупката, в която беше затворен

"Аз съм изненадан. Не съм очаквал толкова висок резултат и съм впечатлен". Това заяви за резултата на "ДПС – Ново начало" Мехмед Дикме, бивш министър на земеделието и бивш депутат от ДПС. Според него изборните резултати дават пълно основание на Пеевски да свика конференция , да се промени уставът и да започнат реформи. Гласовете, които..

публикувано на 28.10.24 в 09:28
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изненадата на тези избори е активността на гласоподавателите

Избирателната активност на вчерашните избори е изненада, каза пред Радио София Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. Активността е била около 35,2%. "Очакванията бяха за по-ниска избирателна активност от тази през юни – около 2 млн. гласоподаватели. Трябва да..

публикувано на 28.10.24 в 09:20