Българската народна банка (БНБ) очаква отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка (КТБ). В документа, който Централната банка внесе в парламента, е записано, че се очаква КТБ да отчете отрицателен собствен капитал и това води до законовото задължение на БНБ да отнеме лиценза. Решението трябва да бъде взето пет дни след оповестяване на данните.
До 20 дни след решението Фондът за гарантиране на влоговете трябва да започне изплащането на депозитите до 100 хиляди евро.
В доклада, внесен от БНБ в парламента, се прави преглед дата по дата за развитието на казуса с Корпоративна търговска банка и дъщерната й банка "Виктория". Отделено е специално внимание на ролята на медиите за развитието на проблема. Също така е описана подробно кореспонденцията между БНБ и основните акционери в Корпоративна търговска банка – дружеството "Бромак" на Цветан Василев, Оманския фонд и ВТБ "Кепитъл". Отказът на руската банка ВТБ да участва в осигуряването на ликвидност е отбелязан чрез прессъобщение на финансовата институция.
От Централната банка описват детайлно и комуникацията си с австрийския фонд ЕПИК, за който първоначално се смяташе, че представлява тримата големи акционери, а по-късно се изясни, че работи само с Оманския фонд и с дружество "Джемкорп" – и то при пълно разграничаване от Цветан Василев.
По отношение на данните за състоянието на КТБ и "Виктория", от Централната банка са цитирали разпространените резултати и допълват, че се очаква КТБ да отчете пред управление "Банков надзор" на БНБ отрицателен собствен капитал. Има законово задължение за отнемане лиценз на банка, която има отрицателен собствен капитал.
От БНБ обръщат внимание и на първоначалните си планове за преструктуриране на банката, които минаваха през законодателни промени и подчертават, че и в момента, за да се стигне до оздравяване на банката, трябва парламентът спешно да направи промени в законовите текстове. От БНБ подчертават, че единствения вариант за преструктуриране и оздравяване на Корпоративна търговска банка и дъщерната й банка "Виктория" минава през законодателни промени.