Фондът за гарантиране на влоговете обяви кои депозитни продукти в КТБ са защитени за клиентите

Предложения предвиждат влогове до 250 хиляди лева да бъдат гарантирани при определени условия

| обновено на 12.11.14 в 18:34
Снимка: БГНЕС

Фондът за гарантиране на влоговете обяви кои депозитни продукти в Корпоративна търговска банка са защитени за клиентите, чиито суми са до 196 000 лева. Уточнението идва, тъй като много от продуктите, които попадат в обхвата на закона, носят името "преференциален", което обърква клиентите на банката, чийто лиценз бе отнет.

Имената на продуктите, защитени от Фонда за гарантиране на влоговете, са: „Преференциален безсрочен депозит“; „Безсрочен депозит „Плюс”; „Срочен депозит „4х4”; „Безсрочен депозит „Евролев”; „Стандартен срочен депозити „Преференциален депозит с издаване на депозитен сертификат (поименен)“.

Независимо от преустановяването на предлагането на тези продукти, средствата по тях продължават да са защитени така, както са защитени и средствата по другите официално обявени продукти на банката, тъй като договорите са сключени при стандартните и официално обявени лихвени условия.

От Фонда уточняват, че извън обхвата остават единствено спестовните продукти, които са по индивидуално договорени по-добри лихвени условия.

Изплащането на гарантираните суми ще започне на 4-ти декември. Предстои да се уточни от кои банки ще става това. 

Влогове до 250 000 лева да бъдат гарантирани до три месеца от придобиването им при определени условия и изплащане на всички гарантирани в срок от седем работни дни след затварянето на банка. Това предвижда проектозаконът за Фонда за гарантиране на влоговете, публикуван на сайта на финансовото министерство. В новите текстове се предвижда Фондът да бъде попълван от премийни вноски на банките, определени пропорционално на риска, на който е изложена съответната финансова институция. 

Според предложените текстове остават гарантирани сумите до 100 000 евро или 196 000 лева. Законодателят обаче предлага влогове до 250 000 лева също да бъдат гарантирани в срок от три месеца от придобиването им при следните условия -  ако са  възникнали в резултат на сделки с недвижимо имущество, свързани с имоти за жилищни нужди; ако става дума за средства по повод прекратяване на брак, трудово или служебно правоотношение, както и инвалидност или смърт, или ако става дума за изплатени суми при обезщетение от застраховка или осигурителни плащания. По-високата сума се гарантира само за три месеца, което означава, че от тази поправка няма как да се възползват вложителите от Корпоративна търговска банка, независимо дали притежаваната от тях сума и причината, поради която е натрупана, съвпада със законовите текстове.

Законодателят е предвидил и повече механизми за попълване на фонда при кризисни ситуации, както и евентуално временно спиране на попълването му, ако сумите в него надхвърлят 0,8 на сто от всички гарантирани депозити. При евентуални кризи обаче на банките може да се наложи да налеят извънредни премийни вноски в рамките на 0,5 на сто от гарантираните си депозити.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!