Богдана Желявска: Сривовете в системата за случайно разпределение на делата са обичайни

Заместник-председателят на Софийския градски съд Богдана Желявска призова системата за случайно разпределение на делата да бъде пригодената към спецификата на работата на най-натоварения български съд. Тя призна, че сривовете в системата, като този от преди седмица - при определянето на съдия-докладчика по делото за фалита на КТБ, са обичайно явление. От миналия четвъртък трима от членовете на Висшия съдебен съвет проверяват как е било  разпределено делото за несъстоятелността на Корпоративна търговска банка. Днес от съда демонстрираха как се разпределят делата в Гражданското и Търговското отделение на Софийския градски съд.

Изборът на съдия-докладчик по делото "КТБ" провокира няколко въпросащ: защо търговските дела в СГС се разпределят от председателя на гражданското отделение, а не на търговското; защо протоколът за случайното разпределение на делото за несъстоятелност на КТБ не е изпратен във ВСС; имало ли е технически проблем или външно вмешателство, заради които липсва протоколът по знаковото дело и само той. Отговорите се опита да даде днес Богдана Желявска, с уговорката, че проверката продължава.

Защо тя разпределя делата, както в оглавяваната от нея гражданска колегия, така и в Търговското отделение, чийто шеф е съдия-докладчикът по делото КТБ Иво Дачев. Защото, ако двамата с Дачев го правели едновременно, за новопостъпилите за деня граждански и търговски дела системата можела да генерира два пъти един и същи номер. Богдана Желявска отговори на упреците, че делата отиват при определени съдии, заради т. нар. "кухи дела". Ставало дума за изкуствено увеличаване броя на делата на съдии, които са били в дълги болнични, например, за да не се стигне до ситуация, в която в първите им работни дни компютърът, който разчита срещу имената им ниска натовареност, а срещу колегите им - сто процентова, да им изпрати десетки дела. Чрез симулираната натовареност се стигало до естествен ръст на делата, които системата за случайно разпределение пращала при магистрати след дълги отсъствия. И след като обясни как работи системата в СГС, Богдана Желявска демонстрира в реално време, избирайки първото дело от десетките папки с търговски и граждански дела:

"135512", нали така, на "случаен" сме тука, нали така, генериране, колегата, изпращане във ВСС. Изпрати ли се? Не, защото трябва да се появи гражданско 1. Чакаме да се изпрати. И сега какво правим, чакаме. Няма връзка със сървъра. Цялата система затваряме.

Много дела, много компютри, няколко съдебни структури в една сграда, малко сървъри, проблемен интернет - заради всичко това, обясни Желявска, срив в системата на Софийския градски съд, докато се разпределят случайно делата, била често явление. Тя се позова на експертите на ВСС, че все пак опасност от външна интервенция няма:

Без да имаше разпределение онлайн, има някаква допълнителна защита на тази информация, която тече от нас към съвета по интернет. До този момент хакерски атаки не е имало.


И след като призна, че срива в принципа на случайно разпределение на делата, принцип, силно поощряван от ЕК и българските експерти като силна антикорупционна мярка, Богдана Желявска призова за решения:

Както ВСС, ВКС също трябва да се разбере, че имаме проблем. Някак си да се реши проблемът за нас, специално и отделно. Министерството на правосъдието също трябва да разбере.

Проверката на ВСС трябва да приключи до края на седмицата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!