Турският парламент не прие законопроекта за отнемане на депутатския имунитет

Турският парламент не прие законопроекта за отнемане на депутатския имунитет. "За" гласуваха 348 парламентаристи, а за приемането на закона са необходими най-малко 367. На 20 май предстои второ гласуване на текстовете. Ако на втория тур "за" останат под 330, тогава президентът Реджеп Тайип Ердоган би могъл да свика референдум или да иска ново гласуване. 

Очакванията бяха, че още на първия тур ще се получат най-малко 356 гласа. Гласуването бе тайно. Управляващата Партия на справедливостта и развитието има 316 депутати. Опозиционната Партия на националистическото действие, която има 40 депутати, беше дала сигнал, че ще подкрепи закопроекта, но се счита, че някои, включително и в управляващата партия, са гласували против. 

Законопроектът всъщност има статут на поправка на турската конституция. Макар че засяга всички партии, той е насочен най-вече срещу прокюрдската демократична Партия на народите. При положение, че се приеме, най-малко 50-60 прокюрдски депутати ще бъдат подведени под отговорност. Подозира се, че прокюрдската партия подкрепя нелегалната Кюрдска работническа партия ПКК, която води война срещу турската държава. Но евентуално задържане на кюрдските депутати може да доведе до хаос, дори до гражданска война, прогнозират наблюдатели.

В същото време се счита, че законопроектът за отмяна на имунитета всъщност има за цел да предизвика промяна в конституцията, с което да разчисти пътя към президентско управление на Ердоган. Вероятно именно поради този факт, много депутати са против.

Междувременно днес приключват консултациите в управляващата ПСР за определяне на новия лидер, който ще заеме мястото на отстранения Ахмед Давутоглу и ще стане и министър-председател. С най-големи шансове за поста е министърът на транспорта Бинали Йълъръм.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!