Ивайло Московски откри речната информационна система "БулРИС"

| обновено на 10.09.15 в 20:30
Снимка: mtitc.government.bg

България вече отговаря на всички изисквания на Европейската комисия за изграждане на информационни системи, навигация, телекомуникация и радиолокация по морските и речните коридори. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Ивайло Московски при откриването на речната информационна система "БулРИС" в Русе.

Системата за навигация и контрол на корабоплаването в българския участък на река Дунав вече официално работи, а тя е еквивалентна на пуснатите преди месец трафик-кули във Варна и Бургас. Освен за навигация, системата "БулРИС" ще бъде използвана и за пресичане на нерегламентирана дейност по реката и до нея ще имат достъп "Гранична полиция" и митниците.

Една от функциите на тази система, неслучайно генерал Танов също е тук, тъй като основната й функция, разбира се, е покриване на необходимостите при корабоплаване, навигация и т.н., но тя има възможност да даде достъп и до останалите институции в държавата, които се борят за превенция и за борба срещу корупцията и трафиците. Така че по същия начин тук ще бъде осигурен такъв достъп, за да може и тази функция да изпълнява, каза Ивайло Московски.

Министърът допълни, че в момента проблем остават ниските води на река Дунав.

Имаме сериозен натиск от страна на Европейската комисия и ще направим всичко възможно следващата година да бъдат предвидени средства от бюджета на агенцията, за да могат да бъдат извършвани тези драгажни дейности, обясни Московски.

Освен драгажните дейности, съществува възможност за изграждане на хидротехнически съоръжения между България и Румъния.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53