Агенцията по храните:

26 огнища на птичи грип са потвърдени в България до средата на този месец

Снимка: БГНЕС

26 огнища на птичи грип са потвърдени в България до средата на този месец, съобщават от Агенцията по храните. От заразата са обхванати пет области, като са засегнати над 1 млн. птици. Европа настоява за разширяване на ограниченията заради заболяването. 

14 са огнищата в обекти за отглеждане на патици, 6 са във ферми за кокошки, 5 от огнищата са в задни дворове и едно в дивечовъдно стопанство. Досегашните резултати показват, че независимо от мерките вирусът продължава да съществува в птицефермите.

Основни причини за появата и разпространението на птичия грип са пробиви в биосигурността на птицефермите. Агенцията налага строги мерки за ограничаване на заразата, уверяват властите.

Заради усложнената обстановка и увеличаването на огнищата у нас обаче Европейската комисия настоява за разширяване на зоните с ограничения, като се включат и областите Пловдив, Хасково и част от Стара Загора. 

Българската агенция по храните е предложила на Брюксел да изчака анализ на резултатите от засиления контрол, преди да наложи допълнителни рестрикции, информират от институцията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53