Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Родители на болни от диабет деца ще сигнализират европейски институции, че България е единствената страна в съюза, която не възстановява дори част от лечението им. За голяма част от родителите е невъзможно да осигурят инсулинови помпи и консумативи. За този проблеми родителите са се обърнали за помощ към Фонда за лечение на деца и Здравната каса, но са се сблъскали с административни пречки, каза доц. Мая Константинова, национален консултант по детска ендокринология:
Ние имаме едно прехвърляне на писма от различните институции. Стартирането на лечението с инсулинови помпи в България много закъсня, тоест ние ще оставим решението да вземат родители, дали имат възможност да купят и да поддържат това лечение. Процентът на децата, които евентуално биха се възползвали, аз лично смятам, че на този етап първоначално е повече от 20 процента, защото смятам, че в този процент влизат най-уязвимата част от децата с тип 1 диабет - това са най малките деца, на които им предстои цял живот да бъдат с тип 1 диабет. Времето, в което ще могат да се изявят усложненията са през целия им живот. Затова ние трябва да започнем от тези най малки деца, от шест години, защото за тях усложнението е много по-сериозен.
В отговор от Здравната каса казват, че те осигуряват равен достъп до лечение на всички здравноосигурени граждани и заплащането на инсулиновите помпи и консумативи само за деца е дискриминационно.