Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Медици и пациенти настояват Здравната каса да финансира плазмаферезата като ефективен метод за лечение на хора с бъбречни проблеми. Това беше обявено на днешния Световния бъбречен ден.
Борят на хората, които се нуждаят от лечение по метода, е много по-голям от пациентите, които чакат за бъбречна трансплантация. Предстои да бъде създадена работна група, която да приеме наредба, която да визира процедурата, както и лекарствата, с които се поддържат пациентите след извършената трансплантация.
Заместник-министърът на здравеопазването професор доктор Чавдар Славов обясни защо се прави тази стъпка:
Това нещо да бъде регламентирано, тъй че пациентите да не го заплащат от себе си.
От всички чакащи пациенти за трансплантация у нас, независимо дали за черен дроб, или за сърце, най-много са тези, които се нуждаят от бъбречна. 3400 души са на диализно лечение, а около 1000 души са чакащите в листата на Агенцията по трансплантации.
Колкото и скъпа да е плазмаферезата, парите за трансплантирания пациент в крайна сметка са по-малко, отколкото за човека на хемодиализа, обясни Славов.
Много се радвам, че наистина ще бъде създадена такава група и надявам се, това да стане много бързо, защото проблемът в момента с медикаментите опорочава всичките усилия на Агенцията по трансплантации и специалистите, каза Иван Димитров от Българския пациентски форум.