Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Световен фонд за дивата природа: България не е направила експертна оценка за енергията от биогаз

Снимка: sustaingas.eu

България не е направила експертна оценка за това какъв е потенциалът от производството на енергия от биогаз. Според еколози биогазът ще даде възможност страната ни да се освободи от енергийната зависимост от Русия. В България има изградени 12 инсталации за биогаз, докато в Германия те са над 4500, посочи Георги Стефанов от Световния фонд за дивата природа в България и открои предимствата на този вид газ.

Реално тези 12 инсталации ни разпределят на едно от последните места, даже мисля, че сме на последно място в Европа. Тези хиляди инсталации, които са в Германия, и стотиците в другите страни в крайна сметка наистина дават възможността за диверсификация на енергийните доставки. Цените, които в крайна сметка са изключително важен компонент, когато говорим за енергийна независимост при производството на биогаз, са много ясни. Един киловатчас струва около 10 евроцента. Инвестиционните разходи за производството на един киловатчас електроенергия достигат около 1500 евро. Технологиите и цените са в аспекта на непрекъснато понижаваща се цена. Трендът върви надолу. Точно обратното е, когато говорим за внос на фосилни горива, какъвто е и газът от Русия, или АЕЦ. Самата технология за производството на биогаз, когато е съчетана с когенеративен принцип, т.е. производство на електрическа енергия, плюс производство на топлинна енергия достига 90 процента коефициент на полезно действие. За съжаление, България дори не е направила експертна оценка какъв е потенциалът на производството на енергия от биогаз, каза Стефанов.

Създаването на повече инсталации за биогаз би осигурило повече работни места и забавяне на процеса на обезлюдяване на българското село, казаха още екперти при представянето на резултатите от европроекта "Устойчив газ", който приключва през март тази година. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!