Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
През миналата година у нас са проверявани 1102 сигнала за насилие над дете. Това е с 30% повече в сравнение с 2013-а. Подобна е статистиката и от Националната телефонна линия за деца. Общият брой консултации, свързани с насилие над деца за последните три години е 2234. Подадените към отделите за закрила на детето сигнали са общо 1148. Най-често на телефонната линия постъпва информация за физическо насилие, след това за пренебрегване и за психически тормоз.
В периода 2012-а - 2014-а година 142 деца са станали жертва на трафик с цел трудова или сексуална експлоатация или са били изложени на риск поради недобра родителска грижа.
Националният съвет за закрила на детето реши да бъде изготвена 5-годишна Национална програма за защита на децата от насилие за периода 2016-а - 2020-а година.
Различните институции и обществото, различните системи - социална, здравеопазване, образование, развиват една висока сензитивност по отношение на насилието. Все повече се открояват тези данни. Да, те наистина са тревожни, показват една тенденция, която трябва и ще бъде анализирана от работната група. Ще бъдат анализирани и факторите, които водят до това насилие, а не само последствията и отчитането на насилието. Така че предстои ни една изключително тежка и сериозна работа. С голяма отговорност днес Националният съвет за закрила на детето се отнесе към тези въпроси. Аз мисля, че съвсем скоро ще имаме един стратегически документ, който ще ни даде възможност винаги да измерваме къде сме и какво правим, за да променим живота на всяко дете, каза председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева.