Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Пет керкенеза бяха пуснати сред природата от Спасителния център "Зелени Балкани"

Снимка: БГНЕС

Спасителният център за диви животни "Зелени Балкани" пусна сред природата отгледани в Центъра 5 керкенеза. Те бяха пуснати в района на Кремиковския манастир, защото територията там позволява птиците лесно да намират храна и да правят гнезда.

Три от петте птици постъпват в Центъра като бебета-сирачета, а другите два керкенеза са малките от двойки, които са с големи наранявания и не могат да бъдат пуснати в природата. Те са оставени в Спасителния център, за да се размножават, обяснява доктор Христина Клисурова, ветеринарен лекар в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани":

Това не са единствени бебета-сирачета, които отгледахме тази година. Това са птици, които са намерени от хора. Постъпиха при нас, имаше и от Русе, Варна и Монтана. Първо ги подхранихме, след това ги дадохме на приемни родители, за да ги доотгледат, да ги научат да бъдат истински керкенези. Маркираме ги с пръстени, които са на Българската орнитоцентрала, които са като паспорта на птиците във времето. На този пръстен, на който пише "София-БАН-България" има номер, крие цялата информация на птицата. Това, което хората трябва да знаят е, че дивите животни не са домашни любимци, не трябва да ги отглеждат вкъщи, не трябва да си правят експерименти. Има такива хора, които правят големи експерименти. Мислят си, че могат, мислят си, че знаят.

Потърсете съвета на специалиста, защото това би могло да бъде пагубно, както за хората, така и за животните.

От Спасителния център за диви животни допълниха, че ако хората видят бедстваща птица, могат да подават сигнали до Регионалната инспекция по околна среда на територията на района, където се намират, на телефон 112 или да потърсят специалистите на Спасителния център.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!