Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Има тенденция за увеличаване на броя на трансплантациите у нас както от жив, така и от трупен донор, отчете Българското дружество по трансплантология. По думите на председателя - професор Никола Владов, трябва да се води позитивна и разяснителна кампания за да се насърчи донорството в България, с цел спасяване на човешки живот:
Основната наша цел е да се увеличи броят на донорите в държавата. По този начин ще задоволим нуждите от трансплантация на органи, тъкани, клетки. Това е приоритет на Изпълнителната агенция по трансплантация, както и наша дейност, с воденето на позитивна кампания от последните години. Това е една от причините за увеличаване на броя на донорите. Хората видяха всъщност какво представлява целият този процес на спасяване на хора с органите на техните близки.
Министерството на здравеопазването си изпълнява задълженията към трансплантационните центрове добре по отношение на логистиката, на финансирането на тази дейност и мисля, че нещата бавно, постепенно започват да тръгват.
Кардиолози настояха държавата да финансира напълно пет изкуствени сърца на година. В момента Здравната каса заплаща за тях до 50 хиляди лева, като реалната цена надхвърля 200 хиляди.