Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Ако в следващите три години "Мини Марица-изток“ не ограничат добива на въглища до 27 милиона тона, има опасност от свлачища, които могат да извадят от равновесие енергийната система, предупреди инж. Андон Андонов - изпълнителен директор на най-голямото въгледобивно дружество в България.
Тази година дружеството е произвело под натиск над 32 милиона тона въглища, необходими, за да могат двете американски централи да работят на пълна мощност. Така не се плаща за разполагаемост и се държи под контрол цената на енергийния микс. Мините не разполагат със средства за разкриване на нови въглищни пластове и има опасност при този добив да се предизвика свлачище в някой от рудниците. Това би довело до трайно прекратяване на добива, а оттам и до срив в производството на електроенергия.
Според инж. Андонов трябва да се прекрати порочната практика, въведена през 2009 година, министърът на енергетиката да определя цената на въглищата. Сега на световните борси тя е между 50 и 60 долара на тон условно гориво, а у нас е 77 лева на тон, значително под пазарните цени. Дружеството страда от недостиг на средства и има до получава 428 милиона лева, от които 393 милиона лева са просрочени задължения. И дължи 182 милиона на фирми и кредитори. Още 630 милиона лева са необходими на „Мини Марица изток“ за изселването на хората от село Бели бряг, за преместване на коритото на река Съзлия, на пътя Русе – Свиленград и за други инфраструктурни проекти.