Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България подобрява мястото си в световната икономика, сочи Доклад за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум в Давос. Страната ни прави сериозна крачка напред – за една година тя преминава от 54-то на 50-о място сред 138 държави, включени в изследването.
Основен партньор на Форума при събиране, обработка и представяне на данните за България е Центърът за икономическо развитие.
Факторите, които влияят в най-голяма степен за доброто позициониране на България, коментира Мира Прохазка, директор на Центъра за икономическо развитие:
Технологичната готовност, макроикономическата стабилност, ситуацията на пазара на труда, зрелостта или степента на развитие на бизнеса и промените в иновативността на бизнеса. За съжаление, традиционно България отстъпва в класацията поради незадоволителното състояние на институциите и по него страната заема едва 97-о място.
Най-негативните оценки са групирани във фактора състояние на институциите:
Най-тежка и негативна е оценката за съдебната система и недостатъчната ѝ независимост. По този показател България заема едва 110-о място. Бизнесът оценява като недостатъчно прозрачна правителствената политика и разбира се – наличието на сериозния проблем с корупцията и престъпността. Има проблеми с недостатъчната квалификация на работната ръка, неефективната инфраструктура, затруднения достъп до финансиране и недостатъчно ефективната държавна администрация.
От 2011 година България се придвижва от 74-то до 50-о място. Тя изпреварва редица страни от ЕС – Словения, Румъния, Словакия, Унгария, Хърватска. В световен мащаб най-конкурентоспособни остават Швейцария, Сингапур и САЩ. Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора, които обхващат цялостното икономическо и социално развитие на страните.