Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Ангелкова се обяви против либерализирането на забраната за пушене в заведенията

| обновено на 27.04.18 в 19:41
Снимка: eu2018bg.bg

Министърът на туризма Николина Ангелкова се обяви против либерализирането на забраната за пушене в заведенията, каквато идея има вицепремиерът Валери Симеонов. Срещу отпадането на забраната се обяви преди дни и премиерът Бойко Борисов.

Пред журналисти в Народното събрание министърът на туризма увери, че по летните ни курорти вече има засилени проверки както за нарушения с поставяне на преместваеми обекти, така и за нивата на шума. 
Данните, с които разполага Министерството на туризма, не показват сътресение за бизнеса след забраната за пушенето, а напротив, подчерта министър Николина Ангелкова:
"Покават ръст. Тоест забраната за пушене на обществени места по никакъв начин не води до намаляване на броя на туристите. Напротив. Те се увеличават устойчиво всяка година".
Министерстото обаче не е правило анализ какво ще се случи, ако се върне по-либерализирания режим и се обособят отново места за пушене, уточни министър Ангелкова и изрази принципната си позиция: 
"Абсолютно против да се връща забраната за пушене, особено в местата за хранене".

И този летен туристически сезон мобилни групи от Министерствата на туризма и здравеопазването и Регионалните здравни инспекции ще следят за нивата на шума. Бизнесът също се подготвя, съобщи министър Ангелкова: 
"Правят необходимата реновация на съответните свои бази - места за настаняване, места за хранене, така че да отговарят максимално на изискванията. Надявам се, че това лято няма да има такива проблеми".

До днес концесионерите по морето подават схеми за поставяне на преместваеми обекти и ако бъдат одобрени, ще имат възможността да ги поставят до 15-и май, информира още министърът на туризма.

86 са неохраняемите плажове, за които няма подписани договори за концесия или наем, по данни до края на март. Това съобщи Николина Ангелкова по време на парламентарния контрол. Въпреки това за безопасността на част от тях грижата ще поеме държавата: 
"Относно морски плажове, към които не е проявен интерес за отдаване под наем или на концесия, но въпреки това остават високо предпочитани за плажуване, областните управители на черноморските области са изпратили схеми за осигуряване на водно-спасителна дейност. Същото се отнася и за плажовете за природосъобразен туризъм - "Бяла", "Карадере", "Иракли" и "Корал". Тоест те също ще бъдат обезпечени съгласно действащите норми, както всеки летен туристически сезон".

Министър Николина Ангелкова отчете в парламента и че през миналата година общите приходи от концесии и наеми са над 17 млн. лева. Извършени са 428 проверки. Наложени са санкции за над 300 000 лева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!