Пиронкова удари 29-та в света Петрова, ще играе четвъртфинал в Брюксел

Снимка: Архив

Цветана Пиронкова се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис в белгийската столица Брюксел с награден фонд 637 хиляди долара. 24-годишната Пиронкова разби поставената под номер 10 Надя Петрова от Русия с 6:3 и 6:2 за 77 минути. Така 46-ата в света пловдивчанка се класира за първи път за четвъртфинал в турнир на УТА през сезона, за което заработи 120 точки за световната ранглиста и 16375 долара.

Пиронкова доминираше изцяло срещу 29-та в класацията на УТА Петрова. Българката не загуби нито веднъж подаването си в мача срещу бившата номер 3 в света. Пловдивчанката спечели първия сет с единствен пробив в четвъртия гейм. Във втората част Пиронкова проби за 2:0, след което отново взе гейма при подаване на Петрова за 4:1, което се оказа достатъчно за крайната победа. Така водещата ракета на България се класира за първи път на четвъртфинал след турнира в Палермо през юли миналата година.

Пиронкова ще играе срещу естонката Кая Канепи на четвъртфиналите на турнира. 8-та в схемата Канепи отнесе квалификантката Бояна Йовановски от Сърбия с 6:2 и 6:2 за 64 минути.

181-сантиметровата естонка има 3 титли в кариерата си и е заработила малко над 2,5 милиона долара от наградни фондове като професионалистка. Пиронкова има 2 успеха в 4 мача срещу Канепи досега, но в последните две срещи помежду им през 2007 година естонката печели с 6:4 и 6:4 в Маями и с 1:6, 6:4 и 6:2 в Биела. Победите на българката са с 6:3, 6:7 и 6:1 в София през 2003 година и с 3:6, 6:1 и 6:3 в Довий през 2005 година.