Дженсън Бътън с наказание за Гран при на Япония

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Пилотът на "Макларън" Дженсън Бътън ще стартира с наказание от пет места в стартовата решетка за състезанието за Гран при на Япония във Формула 1 в неделя. Причината е нерегламентираната смяна на скоростната кутия.

Британецът, който миналата година спечели старта на пистата "Сузука", завърши втори в Гран при на Сингапур в неделя. Неговият съотборник в "Макларън" Люис Хамилтън загуби лидерството си в последното състезание заради проблеми с трансмисията, а последващият преглед в болида на Бътън е открил същите проблеми.

Шест кръга преди края на сезона Дженсън Бътън е шести в класирането при пилотите, на 75 точки от лидера Фернандо Алонсо (Испания) и на 23 точки зад Хамилтън. Хамилтън, шампион във Формула 1 за 2008 година, също ще смени скоростна кутия, но няма да бъде наказан, тъй като не успя да завърши в последния старт в Сингапур.