Ана Иванович отстрани първата в схемата Серина Уилямс

Ана Иванович елиминира Серина Уилямс

Сръбската тенисистка Ана Иванович поднесе най-голямата изненада до момента на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Иванович отстрани с 2:1 сета световната №1 Серина Уилямс - 4:6 6:3 6:3. Това бе край и на серията от цели 25 поредни победи на Серина, започнала през август месец на последното издание на US Open.

До този момент Ана не бе печелила дори и сет в досегашните си четири срещи с американката, а днешният двубой започна по познат сценарий - равностойна игра до резултат 4:5 гейма и сервис на Иванович, когато сръбкинята се превърна в кълбо от нерви, първият сервис изчезна, грешките заваляха и решаващият пробив бе факт.

Но във втория сет мачът вече излезе извън познатите рамки и всичко започна да се развива в полза на Ана Иванович. Грешките изчезнаха, сервисът и ретурът работиха перфектно. В същото време Серина започна да допуска много неточности, прословутият ѝ първи сервис на моменти тотално отсъстваше и може би най-изненадващо от всичко бе неувереността, която американката демонстрираше.

Постепенно Ана пое контрола над мача, а малко след началото на втория сет вече тотално контролираше разиграванията - от резултат 1:2, Иванович спечели три поредни гейма, Серина спря серията ѝ, отразявайки два брейкбола, но след това дойде ред на нови два гейма и купища уинъри от ракетата на сръбкинята и равенство в сетовете.

Иванович нямаше абсолютно никакво намерение да спре дотук, а на старта на третата част продължи да бъде буквално перфектна и увеличи серията си на общо пет поредни гейма, повеждайки с 3:0 на старта на сета, а при 5:2 имаше и мачбол. Серина го спаси, а след два бомбени сервиса задържа подаването си и се стигна до ситуация, в която Ана сервираше за мача. Дали щеше да се справи с нервите? Абсолютно, и то без никакви проблеми -  не само, че успя, ами задържа подаването си на нула и си осигури място на четвъртфиналите, където ще срещне Кейси Делакуа или Южени Бушар.