"Левски" премина с 3:1 над "Ботев във Враца

"Левски" продължи да мечтае за дубъл тази година – шампионска титла и купа, след като в петък премина с 3:1 над застрашения от изпадане отбор на "Ботев" във Враца. Повече от 5 000 души дойдоха да гледат слабата продукция на двата отбора на стадион "Христо Ботев", над която се откроиха съдийските подпирания на търновския рефер Стоян Денев. Въпреки поражението, обаче, врачани останаха над чертата на изпадащите отбори след сензационната домакинска загуба на "Локомотив" /София/, който се издъни срещу "Пирин" /Гоце Делчев/ с 0:1.

Мачът във Враца започна без разузнаване и още в 5-та мин. Базил де Карвальо беше изпуснат от Жайро, но би покрай вратата. Секунди по-късно Васил Велев хитро изведе Андрей Атанасов зад гърба на сините бранители и централният нападател остана сам срещшу вратаря Михаил Иванов, но би покрай лявата греда на вратата му. "Левски" отвърна с нов пробив на Карвальо, чийто удар беше париран от Христо Митов.

В 33-та мин. Илия Илиев изпълни пряк свободен удар, който затрудни вратаря на гостите и Иванов изпусна топката, а притичалият Атанасов го наказа с гол за 1:0. Гостите изравниха още след изпълнението на центъра, а при атаката Карвальо удари с лакът персоналния си пазач Жайро, но Денев не отсъди нарушение в атака. Врачанските футболисти заобиколиха съдията, но той вместо да охлади протестите им с картони, изгони помощник-треньора на гостите Мариян Христов, който след гола показа неприлични жестове към публиката.

Второто полувреме започна с натиск към вратата на Митов, а гостите заредиха пропуск след пропуск. Резервата Жоа Силва пропусна сам срещу вратаря в 51-та мин., а три минути по-късно и Родригес би покрай целта. В 59-та ми. отново Силва беше изпуснат от Жайро, но от 2 метра би покрай вратата. В ответната атака и Родригес нямаше шанс да вкара за гостите, а в 61-та минута шут на Станислав Ангелов мина над напречната греда.

В средата на полувремето "Ботев" отговори с опасна контраатака, при която Атанасов не пусна прецизен пас към излизащия на ударна позиция Якимов. В 70-та мин. Николай Маринов не изчисти добре топката, а при разиграването центриране на Илиян Йорданов срещна ръката му и Стоян Денев отсъди дузпа. Родригес беше безмилостен от бялата точка за 1:2. В 78-та минута Родригес беше изведен сам срещу Митов и от 2 метра би във вратаря.

В 3-та минута от добавеното време "Ботев" получи ъглов удар и вратарят Митов отиде в наказателното поле на гостите. При центрирането именно вратарят на "Ботев" не успя да вкара, а при ответната атака Родригес и Силва излязоха сами срещу вратата на домакините, а бразилецът пусна леко кълбото в мрежата за крайното 1:3.

СТАТИСТИКА
БОТЕВ: Митов, Маринов, Жайро, Савич /73 Георгиев/, Христов, Николов /76 Рангелов/, Велев /54 Висенте/, Илиев, Коконов, Якимов, Атанасов.
ЛЕВСКИ: Иванов, Ели, Ангелов /79 Димов/, Прохазка, Родригес, Карвальо /46 Силва/, Йорданов, Михелич /64 Йовов/ , Милиев, Велев.
ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Атанасов /33/, 1:1 Карвальо /34/, 1:2 Родригес /72-дузпа/, 1:3 Силва /90+3/.
ГЛАВЕН СЪДИЯ: Стоян Денев /Велико Търново/