САЩ – Китай е финалът на световното по волейбол за жени

Китайките се класираха за финала на световното след 3:1 срещу домакина Италия
Снимка: fivb.org

Отборът на Китай сложи край на мечтите на състав на Италия да спечели световната титла пред собствена публика в Милано, след като победи домакините с 3:1 гейма (21:25, 20:25, 25:20, 28:30) в среща от полуфиналите на световното първенство в "Медиоланиум Асаго Форум". Воденият от легендарната треньорка Пън Лан тотално надигра домакините пред около 12 хиляди зрители и се класира за пети път в историята си за финал на световно първенство и първи след 1998-а година. В спор за златото Китай ще срещне САЩ, които в другия полуфинал победиха олимпийския шампион Бразилия с 3:0. Американките, които се класираха за трети път в историята си за финал и за първи път след 2002-ра година, ще имат възможност да спечелят първата си титла в историята. Бразилките, които бяха единственият отбор на Мондиала без загуба до момента, отново пропуснаха възможността да стигнат до мача за титлата.

В полуфинала Китай Италия Тин Жу с невероятните 32 точки, а за италианките Антонела Дел Коре реализира наполовина 16.

САЩ не оставиха шансове на олимпийския шампион Бразилия, като имаха проблеми единствено във втория гейм, спечелен с 29:27. Най-полезна за американския тим стана Джорджън Ларсън-Бърбач с 15 точки, а за Бразилия Фернанда Родригеш приключи с 14.