Руската централна банка продължава да повишава търгувания коридор на рублата спрямо "кошницата" евро – долар и да провежда големи по размер интервенции на валутния пазар, за да ограничи срива на рублата.
РЦБ обяви, че в края на миналата седмица (в петък) е повишила с нови 5 копейки т.нар. "лента на търговия" на местната валута спрямо евро – долар до 37,30 – 46,30 рубли от 37,25 – 46,25 през предния ден на търговия (четвъртък). Банката е била принудена да проведе поредна интервенция на валутния пазар, продавайки в четвъртък (16-и октомври) нови 2,118 млрд. долара, за да забави продължаващото "свободно падане" на руската рубла.
От началото на месеца насам РЦБ беше принудена да направи цели 38 корекции в търгувания коридор на рублата, изразходвайки в същото време за интервенции около 13,3 млрд. долара от нейните валутни и златни резерви. Руската централна банка е на четвърто място в света по размер на своите валутни резерви, като към 1-ви октомври нейните резерви бяха в размер на 454,7 млрд. долара.
Въпреки агресивните мерки на РЦБ рублата продължава да бъде подложена на силен натиск от продажби, като от началото на годината насам тя се обезцени с около 19% спрямо щатския долар. Заложената от банката лента на търговия в началото на октомври беше на нива 35,40-44,40 рубли и до края на миналата седмица беше повишена над 30 пъти с една рубла и 90 копейки до новия коридор на търговия 37,30-46,30 рубли.
В началото на днешната московска търговия руската валута опитва известна стабилизация, поскъпвайки с 0,5% спрямо кошницата евро-долар към 46,01 рубли, след като в петък удари поредно рекордно историческо дъно от 46,30 рубли.
Основната причина за рязката обезценка на руската валута е продължаващото изтичане на капитали от страната в резултат на санкциите на Запада спрямо Москва около украинската криза, както и забраната на руските банки и компании да се финансират (да вземат заеми) от чужбина. Неспособни да се финансират на западните финансови пазари, руските фирми и заемодателите купуват повече долари и евро на местния валутен пазар, което води до обезценка на рублата.
Друг ключов негативен фактор е солидният спад на глобалните цени на петрола от юни насам с над 20%. Днес фючърси на петрола тип "брент" опитват известна стабилизация, повишавайки се с 0,08% към 86,23 долара за барел, след като през миналата седмица се срина с 4,88% (понижение за четвърта поредна седмица) до 4-годидшно дъно около 82,70 долара за барел (най-ниско ниво от ноември 2010-а година). Въпреки днешното предпазливо повишение цените на петрола тип "брент" остават с около 20 долара под средните цени, заложени в бюджета на Русия за 2014-а година.
В същото време фючърсите на американския лек суров петрол се повишават с 0,33% към 83,08 долара за барел, стабилизирайки над двугодишното дъно около 80,01 долара, което беше достигнато в средата на миналата седмица (най-ниско ниво от юни 2012-а година). И тук цените на "черното злато" регистрираха солиден спад от 3,58% през миналата седмциа (понижение за трета поредна седмица).
Днешният опит за известна стабилизация на руската рубла е факт, въпреки че в края на миналата седмица агенция "Мудис" понижи суверенния кредитен рейтинг на Русия с една степен до "Ваа2" от "Ваа1", запазвайки в същото време "негативни" перспективи пред новия по-нисък рейтинг.
Агенцията цитира като причина за това свое решение продължителната украинска криза, която натежава върху руските средносрочни икономически перспективи, както и ерозията на валутните резерви на страната с оглед по-ниските петролни цени.