Президентът на Европейската футболна асоциация Мишел Платини получи почетния знак на град Бургас от кмета Димитър Николов след края на пресконференцията на французина. Легендарният номер 10 пристигна в Бургас за финала на Европейското първенство за юноши до 17 години и ще връчи купата на победителите довечера. Почетният знак представлява стилизирана статуетка на Свети Николай, който е покровител на Бургас, на рибарите и на банкерите.
По време на пресконференцията си Платини даде много висока оценка на Българския футболен съюз и на президента на организацията Борислав Михайлов, който е член на изпълнителния комитет на УЕФА вече два мандата.
Според УЕФА, България работи много добре за развитието на футбола. Бъдещето ще покаже какво ще бъде развитието на страната, каза французинът.
Нямам фаворит за финала довечера. От дълго време не се занимавам активно чисто технически и тактически с футбола и ми е малко трудно да говоря в детайли. Ако ме питате за мачовете с администрацията на УЕФА, с хора на 50-60 години мога да съм по-конкретен. А играчите до 17 г са два пъти по-малки от моите деца, така че за мене ще бъде трудно. За момента виждам, че играчите са много добре подготвени, някои са с договори дори. Но аз съм като журналистите- гледам отстрани. Аз на 17 влязох в школа, а те са влезли преди 4-5 години. Така че се вижда, че има чудесно развитие на младите футболисти, каза още Платини.
Шефът на европейския футбол беше попитан и дали би подкрепил БФС в намерението да ограничи бройката на чужденците и в стремежа да бъде даден по-широк път на млади местни таланти.
Наистина трябва много воля за подобно нещо, но правилата, които важат в Европа, ни ни пречат да направим такова нещо. Въпреки че благодарение на правилата на УЕФА ние можем да наблюдаваме местни играчи, които са много добре подготвени. И с помощта на УЕФА може да се помогне на подготовката на младите таланти за влизането им в професионалния футбол. През 1993-а година имаше подобен казус, но ние трябва да се адаптираме към тези промени и да търсим други варианти за това, допълни Мишел Платини.
Това не е първата ми пресконференция в България, но е първата ми в Бургас. Тук наистина небето е по-синьо. Много съм доволен от организацията искам да изразя своето задоволство, че всичко премина по отличен начин. Ако задавате, любезни въпроси, ще ви подаря една книга, която е преведена на български, каза шеговито Платини.
В крайна сметка журналистите, които присъстваха на пресконференцията, получиха по една книга на Платини, преведена на български език.
В нея той говори за "Силата, която го е тласнала към футбола". Попитан да разкрие в детайли каква е била тази сила, Платини отвърна: Това бяха семейството ми и хората, които бяха около мене. Едни много страстни и запалени по футбола поляци и италианци, които работнеха в мините в Източна Франция, а в свободното си време мислеха само за футбол и за утрешния ден. Поради тази причина аз заиграх футбол. А и нямаше какво друго да се прави- нямаше компютри и телевизори. Това беше развлечението на полските и на италианските емигранти.
Легендата на френския футбол даде много добра оценка на Бургас и България за организацията на Европейското първенство. Когато говорим за организацията, трябва да попитаме хората, които са занимавали с техническата част. Но смятам, че всичко е минало, както трябва.
УЕФА обаче няма как да се ангажира персонално с изграждането на нов национален стадион на България, защото това нито е политика, нито има персонални приоритети.
Ролята на УЕФА е да развива футбола в 54-те страни в Европа. Ние бихме могли да подпомогнем асоциациите, ние имаме глобална политика за всички страни. Това е.