Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ и САЩ продължават да настояват за облекчаване на гръцкия дълг

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард заяви днес, че Фондът е готов да участва в това, което тя нарече "пълен" спасителен пакет, който да постави на крака гръцката икономика, да направи дълга на страната устойчив и всичко това в крайна сметка да позволи на Атина на даден етап да започне да се финансира от външните капиталови пазари.

Тя потвърди за френското радио Europe 1 своето мнение, че Гърция е необходимо да получи под някаква форма облекчаване на дълга, като се аргументира, че това не би трябвало да бъде явно отписване ("подстрижка") на дълговата тежест на страната, но може да включва мерки, като например значително разширяване на кредитните падежи, разширяване на гратисния период и максимално възможно съкращаване на лихвите по дълга.

Настоящият гръцки план е категорично нежизненоспособен, но може да бъде достатъчно едно значително разширяване на матуритета на гръцкия дълг и на крайните срокове за неговото погасяване. На този етап обаче не може да се определи точният размер на облекчаване на дълга, от който се нуждае Гърция, заяви Кристин Лагард.

В тази връзка Лагард подчерта, че МВФ ще участва в третия спасителен план за Гърция, но само ако тази програма включва преструктуриране на дълга, сериозни икономически реформи и "здрави бюджетни политики" от страна на властите в Атина.

Според нея затварянето на гръцките банки преди близо три седмици е било абсолютно задължително. В същото време Лагард добави, че доверието в гръцките банки започва да се завръща, но и тя изрази съмнение, че банките в страна ще могат да отворят в понеделник (20-и юли), въпреки че не изключва подобна възможност.

Междувременно стана ясно, че и американският финансов министър Джекъб Лю е оказал натиск върху неговите колеги от Германия и Франция, за да се гарантира, че гръцкият дълг ще бъде устойчив. Вчера Лю направи спешна визита в Берлин и след това в Париж, за да разговаря със своите колеги Волфганг Шойбле и Мишел Сапен.

Според "Уолстрийт Джърнъл" САЩ, в лицето на Джейкъб Лю, са загрижени, че усилията на еврозоната за облекчаване на гръцкия дълг ще бъдат недостатъчни, за да се решат икономически проблеми на страната, тъй като Германия продължава да поставя под въпрос необходимостта от преструктуриране на дълга. Непланираните вчерашни посещения на Лю в Берлин и Париж са имали за цел да се засили натискът върху кредиторите на Гърция, тъй като американските власти са уплашени, че Гърция все още може да тръгне по пътя на излизане от еврозоната.

Г-н Лю подчерта важността за постигане на устойчивост на дълга при предстоящите преговори между властите в Атина и нейните кредитори за нова спасителна програма. Американският финансов секретар заяви, че подобен път е в най-добър интерес за Гърция, Европа и за световната икономика, заяви Министерството на финансите на САЩ, коментирайки разговорите на Джейкъб Лю с Шойбле и със Сапен.

Също по радио Europe 1 френският финансов министър Мишел Сапен заяви, че той е благоразположен към преструктуриране на гръцкия дълг, но е против каквото и да е негово "подстригване" (опрощаване), което би било против интереса на френските данъкоплатци.

В интервю за телевизия "Блумбърг" вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис също подчерта, че страните от еврозоната изключват възможността за номинално "подстригване" на дълга на Гърция. Той все пак допълни, че еврозоната е готова да разгледа важния въпрос с гръцкия дълг.

Домбровскис потвърди, че е постигано принципно споразумение за спешното мостово финансиране на Гърция за 7 млрд. евро от Европейския механизъм за финансова стабилност (спасителния фонд EFSM за всички 28 страни от ЕС). Според него отпускането на този спешен заем ще бъде финализирано днес следобед.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени