Уникална златна монета беше намерена по време на разкопки в Перперикон. Тя е изключително рядка и разкрива историята на скалния град през епохата на цар Самуил.
Монетата е от 23-каратово злато и е малко по-лека от стандартните, което определя нумизматичната й стойност.
От едната й стана са изобразени император Василий Втори Българоубиец и брат му Константин Осми, а от другата - Христос.
Открита е при разкопките в Перперикон едва преди три дни, обясни археологът професор Николай Овчаров:
Тези олекотени монети са сравнително редки - те не са масово производство. На около 100 нормални златни монети се откриват едва два или три екземпляра от този тип. Това ги прави изключително редки.
Монетата е с изключително качество и реално погледнато не е била в употреба или в парично обръщение. С нея са се обезпечавали сделки - говорим за една много висока стойност на тези монети.
Освен рядката златна монета, в скалния град е бил намерен и оловен печат на Георги Кивилиот, който според данните е бил патриций.
Това е визитната картичка на византийското средновековие. С тези оловни печати на благородници и императори се скрепват писмата, които те изпращат, поясни археологът.
Това е третият открит печат на Георги Кивилиот, а другите два са в частни колекции, но не се знае от къде произхождат, допълни професор Овчаров:
На базата на различните печати, защото всеки кариерно се е развивал, можем да възстановим една личност от това време и неговия живот и служебна кариера. В случая, ние знаем съвсем точно, че този човек е изпратил писмо, което е било получено в Перперикон.
От началото на разкопките са намерени 20 печата в Перперикон и още 100 в подножието на крепостта.
Археолозите ще работят в скалния град до 12-ти септември.