Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Волфганг Шойбле предупреди: Вървим към следващо раздуване на ценовия балон

Немският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди, че прекалено големите по размер стимулиращи парични мерки в световен план са проблем и увеличават рисковете за ново раздуване на ценови балон на финансовите пазари.

Говорейки в Берлин на конференция на тема "Сигурност и просперитет в една Нова ера на трансатлантическите отношения", организирана от асоциацията "Атлантически мост" (Atlantik-Bruecke association), Шойбле подчерта, че паричната политика не може сама да реши световните икономически проблеми, предупреждавайки, че съществува повишен риск от нов ценови балон на финансовите пазари, причинен от прекомерната парична ликвидност и от стимулиращата (нисколихвена) политика.

Ако погледнете какво се случва на глобално ниво - а именно увеличаването на публичната и на частната ликвидност на финансовите пазари, може да се каже със сигурност, че ние се движим към следващия ценови балон, заяви политикът, който е основен пазител на балансиран бюджет в Германия и на мерките на строги икономии в еврозоната. Мисля, че ние трябва да си научим урока от кризата, в която се намирахме, допълни Шойбле.

Избягвайки да отбележи конкретно ЕЦБ, той нееднократно предупреди за прекомерното осланяне на стимулите на Централната банка във време, когато "Драги и компания" павираха пътя за разширяване на и без това масивната програма за покупки на активи за малко над 1 трлн. евро.

Тази парична политика не трябва да служи като начин за отказване, или за пренебрегване на това, което е необходимо, а именно провеждането на структурни реформи, подчерта Вофганг Шойбле..

Миналата седмица ЕЦБ намали прогнозите си за икономическия растеж и за инфлацията в еврозоната, като в същото време нейният президент - Марио Драги заяви изрично, че програмата за купуване на еврооблигации може да продължи и след първоначалния срок до септември 2016-а година, като банката дори може да коригира нейния размер и състав (месечните покупки на дългови книжа за близо 60 млрд. евро).

Ние трябва да вземем предвид поуките от последната криза, подчерта немският финансов министър.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна