Пейка във формата на лъжица, черга от борови трупи, врата, „пазила“ един български дом в село Боженци преди век. Тези композиции и още няколко „изпращат“ послания към туристите, тръгнали по Етърската чаршия, за да видят отминалата действителност.
Пластиките, разположени на поляната в музея, бяха изработени по време на пленера „Аватари на дървото“, който се проведе в етнографския комплекс. Утвърдени и млади автори от Габрово и от търновската арт група „Дупини“ материализираха идеите си от дърво и камък с помощта на ученици от Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, които участват със самостоятелни творби в общата изложба.
Декоративните композиции кореспондират с атмосферата, като напомнят за отминалото време. Функционалните пластики вече служат за място за сядане на туристите. Решени са в прости, геометрични форми, които са най-подходящи за природна среда, обяснява един от участниците в пленера – скулпторът Орфей Миндов. Във форма на гъсеница е „живата пейка“, разположена пред детския кът в комплекса. „Чергата“ с елементи от българската шевица също е предназначена за сядане, както и 4-метровата лъжица от чам. Облата й част да стане цветарник, е замисълът на майстора на пластиката Румен Рачков – Дървесния, който препоръчва по лъжичка природа на час.
Артистичната проява е в рамките на проект за изпълнение на дейности за устройство и управление на Природен парк „Българка”. Проектът се изпълнява по договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г."