Сложността на изборите на 25 октомври преди всичко касае организацията на вота, каза в предаването "Радиокафе" на радио София проф. Емилия Друмева, преподавател по конституционно право и бивш конституционен съдия. Тя обясни, че местните избори са сложни избори, защото избираме кмет на община, а в София, Варна и Пловдив и за кмет на район. В много населени места се гласува и за кмет на кметство, а във всяка община се гласува и за общински съветници.
Сложността на изборите на 25 октомври идва от това, че ще гласуваме и за национален референдум. Проф. Емилия Друмева припомни гласуването през 2011 година, когато избирателите гласуваха и за президент и вицепрезидент. Сложността сега, по думите й, идва от това, че изборите и националният референдум са две различни форми на пряко участие на гражданите и имат своите разлики. Една от тях - при местните избори не се издават удостоверения за гласуване на друго място, а за националния референдум това става по общия ред на Изборния кодекс. В местни избори могат да участват граждани на страни от ЕС, които постоянно пребивават в България, но те нямат право да участват в националния референдум.
Проф. Друмева не споделя мнението, че предизборната кампания е вяла. Според нея обаче, тя би трябвало да продължава не повече от две седмици - достатъчно време за това кандидатите да изложат своите програми.
Най-силното средство срещу купуването на гласове е масовото участие на избирателите във вота, заяви още проф. Друмева.