Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард заяви, че финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-20 трябва да се фокусират върху потенциалните нежелани глобални икономически резултати от водените от тях политики. Това трябва да стане на предстоящата през седмицата среща в Шанхай, Китай.
Смятам, че Г-20 ще трябва да се съсредоточи върху потенциалното разпространение и върху комбинацията на различните политики, водени от отделните страни, които играят съществена роля в момента, посочи Лагард пред репортери, след като през миналата седмица тя беше преизбрана за втори петгодишен мандат като лидер на водещата международна финансова институция, базирана във Вашингтон.
Кристин Лагард отбеляза, че настоящите "асинхронни" парични политики на САЩ, Япония и ЕЦБ е необходимо да бъдат преразгледани и да бъдат по-добре координирани. Тя също така каза, че министрите от Г-20 трябва да проучат взаимодействията на техните фискални политики и провежданите от тях структурни реформи.
Според нея при по-добра координация на тези политики най-големите икономики в света могат да подобрят доверието на пазара и да ограничат т.нар. "вторичен ефект" върху останалата част от 188-те страни - членки на МВФ и то в момент, в който редица страни - износителки на петрол и на други суровини изпитват финансови затруднения на фона на забавящата се китайска икономика.
Дали сме в позицията от 2009-а година (когато беше разгарът на глобалната финансова и икономическа криза), аз не мисля така. Дали сме в момент, когато е необходима координация? Смятам, че да, посочи Лагард.
Финансовите министри и управителите на централните банки от Г-20 ще се срещнат в Шанхай на 25-и и 26-и февруари в момент, когато световните финансови пазари са разтърсени от прекалено евтиния петрол, от много ниските цени на останалите суровини и от несигурността, свързана с темповете на растеж на икономиката на Китай.
Лагард добави, че преходът на Китай към по-потребителски ориентирана икономика "няма да представлява разходка в парка" и ще доведе до икономически затруднения и сътресения, но тя смята, че китайските лидери разбират своето значимо влияние върху световната икономика, когато те взимат важните решения за преструктуриране на икономиката. В тази връзка шефът на МВФ призова китайските лидери да съобщават по-ясно своите политически намерения.