Лидерите на седемте най-силно развити икономики изразиха загриженост относно състоянието на нововъзникващите пазари, посочи висш японски официален представил след края на първия ден от двудневната среща на върха на Г-7, която се провежда в Исе-Шима, централна Япония.
Лидерите на Г-7 лидери изразиха мнение, че развиващите се икономики са в трудна ситуация, въпреки схващането им, че настоящата икономическа ситуация не представлява криза, каза пред репортери Хирошиге Секо, който е заместник главен секретар на кабинета на японския премиер Шиндзо Абе, цитиран от агенция Ройтерс.
Според Секо, Шиндзо Абе е заявил, че останалите лидери са споделили неговото мнение относно рисковете за световната икономика.
В същото време японският премиер е представил през първия ден на срещата на върха документ, базиран на данни на Международния валутен фонд, според които цените на суровините в световен мащаб са се понижили с 55% от юни 2014-а до януари тази година, отбелязвайки почти същия по-размер и продължителност спад както от юли 2008-а до февруари 2009 година – точно в навечерието на фалита на американската банка Lehman Brothers, довел до старт на последната глобална финансова и икономическа криза.
На днешната среща на Г-7 Шиндзо Абе е обещал да повиши японския данък върху продажбите от 8% на 10% през април следващата година, както е по-план, освен ако не е налице финансова криза от мащаба на тази след фалита на Lehman Brothers или няма големи природни бедствия в страната.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел е отбелязала, че въпреки сигналите за стабилизация на световния икономически растеж, все още има рискове. Тя добави пред репортери, че през днешния първи ден от срещата, лидерите на страните от Г-7 са дискутирали глобалната икономическа несигурност.
Обръщайки вниманието си към санкциите на ЕС спрямо Русия относно руските действия в Украйна, Меркел подчерта, че е прекалено рано да се говори за отмяна на наложените наказателни мерки.
Президентът на САЩ Барак Обама отбеляза, че лидерите на Г-7 са разговаряли за необходимостта отделните страни да бъдат по-гъвкави при следването на техните стратегии за икономическия растеж. Необходим е устойчив икономически растеж в САЩ, като в същото време започваме да виждаме прогрес в Европа, посочи той.
Относно Гърция, Барак Обама посочи, че има отслабване на гръцката дългова криза, но подчерта, че все още необходимо да се направи повече за възстановяване на икономиката на страната.