Водещите централни банки ще ограничат сътресенията на финансовите пазари колкото е възможно, след като Великобритания гласува да напусне Европейския съюз, заяви ръководителят на Банката за международни разплащания Хайем Каруана.
В петък (ден след референдума във Великобритания) някои от най-големите централни банки в света предложиха финансови механизми, целящи да успокоят силно разколебаните световни финансови пазари, а някои от тях дори интервенираха на валутните пазари, тъй като ги притеснява, че нестабилността може да навреди на икономическия растеж.
На проведената през уикенда редовна годишна обща среща на Банката за международни разплащания беше посочено, че централните банки са готови да си сътрудничат, за да подкрепят финансовата стабилност, която пострада сериозно след новината за Brexit.
Има вероятност за известен период на несигурност и настройка. Обединеното кралство е силно интегрирано в глобалната икономика и притежава един от най-важните световни финансови центрове, заяви в своя реч шефът на базираната в Швейцария БМР Хайме Каруана, но допълни:
Аз съм уверен, че с добро сътрудничество на глобално ниво несигурността може да бъде овладяна и необходимите корекции ще протичат толкова гладко, колкото е възможно.
В петък Централната банка на Англия предложи да предостави повече от 250 млрд. паунда и да осигури "значителен" достъп до чуждестранна валута, за да се облекчи каквото и да е рязко свиване на ликвидността на паричните пазари, като нейният шеф Марк Карни заяви, че при необходимост ще бъдат предприети и допълнителни мерки.
Федералният резерв на САЩ обяви, че е готов да осигури доларова ликвидност чрез своите т.нар. "суап линии" с останалите водещи централни банки, колкото е необходима за справяне с натиска на глобалните пазари за финансиране, който може да има неблагоприятни последици за американската икономика.
Според Каруана от Банката за международни разплащания по-силни капиталови и ликвидни буфери, въведени от банките, правят пазарите по-устойчиви в случай на сериозни трусове, както и че централните банки са готови да гарантират, че пазари ще продължават да работят по един нормален начин.
Централните банки действаха бързо в миналото, те са готови да действат отново и разполагат с необходимите инструментите, посочи той.
Въведени са обширни планове за непредвидени ситуации от страна на частния сектор и от централните банки, за да се ограничат смущенията на финансовите пазари, допълни Каруана.
В същото време обаче БМР подчерта, че слабата производителност, високата задлъжнялост и ограничено пространство за маневри в провежданите парични и лихвени политики носят рискове за дългосрочния растеж на световната икономика. Към тези насрещни ветрове вече се добавя и решението на Великобритания да гласува за излизане от ЕС, засилвайки политическия и финансов хаос.