Куртово Конаре се намира в Тракийската низина, на левия бряг на река Въча. Отстои едва на 5 км от общинския център - град Стамболийски. Някога е имало две отделни села: Куртово и Конаре. Старинната дума „курт” означава вълк, а „конаре” подсказва за поминъка на хората, които са отглеждали коне в плодородната низина. През 1760 г. селата се обединяват в Куртово Конаре. 134 години по-късно, през 1894 г. в мелницата на Александър Димитров, е смлян първият килограм червен пипер, не само за Куртово Конаре, но и за страната. След още 2 години, през 1896 г. се произвеждат и продават първите ранни домати в България.
Оттук тръгва славата на пипера „Куртовска капия”, както и на трайната ябълка „Куртовка”. В новата история на стопанския живот е вписано и постижението от набрани над 11 милиона кг трайни сортове ябълки. Годината е 1960-а, а производството - над световния рекорд.
Много може да се разказва за историята, културата и традициите на селището. Част от богатата програма в годишния календар на прояви е Фестивалът на чушките, доматите, на традиционните храни и занаяти. В него има за всекиго по... повече неща: музика, състезания, артистични и кулинарни конкурси. Разбира се, щом едно място е известно с изобилието на „маркови” чушки и домати, има и много майстори на лютеница. По време на празниците се избира и царица Лютеница. Когато посетите Куртово Конаре, не пропускайте да видите как се правят кукли и други изделия от царевична шума. Тези старинни умения са донесли и световно признание за опазената памет на традициите.