Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо от десетилетие насам повишение на основната лихва във Великобртиания

След края на двудневното си редовно заседание, Английската централна банка повиши за пръв път от десетилетие насам основната британската лихва и сигнализира за още две затягания на лихвената ставка до 2020-а година.

АЦБ повиши ключовата си лихва с четвърт процент до 0,50%, оправдавайки очакванията на финансовите пазари. Това представлява първо увеличаване на британската лихва от лятото на 2007-а година насам. Централната банка намали за последното лихвената ставка до рекордно историческо дъно от 0,25% през август 2016-а година като част от пакета мерки, целящ да предпазят британската икономика от евентуални негативни шокове, дължащи се на решението на британците да гласуват на проведения през миналия юни референдум за напускане на Европейския съюз.

Днешното решение беше взето със седем срещу два гласа, като против вдигането на лихвата гласуваха членовете на АЦБ Джон Кънлиф и Дейв Рамсден.

Централната банка посочи, че вижда необходимост от по-нататъшно, но само "много постепенно" увеличаване на основната британска лихва през следващите три години, прогнозирайки още две вдигания на лихвените ставки с по четвърт процент до ниво от 1% към 2020-а година.

Съветът за парична политика смята, че е уместно скромно затягане на досегашната парична и лихвена политика, за да може инфлацията в страната да се върне устойчиво към целевото ниво от 2 на сто, се казва в изявлението на АЦБ след края на заседанието. Всички членове на банката са съгласни, че всяко бъдещо увеличаване на лихвите ще бъде постепенно и в ограничена степен, допълни централната банка.

АЦБ също така отбеляза, че цената за обслужване на задълженията на британските домакинства и компании ще остане в "историческо ниски нива" въпреки днешното вдигане на лихвената ставка до 0,5%.

В днешното изявление на банката се посочва, че съществуват значителни рискове по отношение на икономическите перспективи, които включват реакцията на домакинствата, на бизнесът и на финансовите пазари по отношение на развитията, свързани с процеса по напускане на ЕС.

В същото време АЦБ остави без промяна размерът на програмата си за покупки на активи за 435 млрд. паунда и програмата си за покупки на корпоративни облигации за 10 млрд. паунда.

Централната банка представи и своя последен т.нар. "Тримесечен инфлационен доклад" в който направи известна низходяща ревизия на прогнозата си за средносрочното потенциално ниво на растеж на британската икономика до 1,5% от 1,75% при предишния доклад от август. АЦБ обаче остави без промяна предишната си оценка за повишаване на БВП с 1,6% през 2018-а и с 1,7% през 2019-а, като очаква запазване на темпото на растеж от 1,7% и през 2020-а година.

Британската централна банка вече очаква потребителската инфлация да удари връх от 3,2% през октомври при предишна оценка за нарастване на индекса CPI с 3,0% през десетия месец на настоящата година. В същото време АЦБ намали леко оценката си за средносрочната инфлация в рамките на следващите три години до 2,15% от прогноза през август за осреднена годишна инфлация от 2,22%.

Въпреки, че днешното първо от десетилетие насам вдигане на лихвените ставки беше очакваното от финансовите пазари, след самото решение на АЦБ последваха агресивни продажби на британски лири. Инвеститорите изглежда бяха разочаровани от сигналите на АЦБ, че се предвижда само много постепенно по-нататъшно затягане на лихвените ставки до ниво от 1% към 2020-а година, което предполага еднократно повишаване на лихвите с четвърт процент през всяка една от следващите две години.

След края на заседанието на АЦБ британската лихва се срина с 1% към тазседмично дъно от 1,3083 щатски долара (малко над нейното триседмично дъно от 27-и октомври около 1,3068 долара). В същото време еврото поскъпна с 1,3% към 7-дневен връх от 0,8902 паунда.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени