Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ботулиновият токсин, известен повече като ботокс, освен за заличаване на бръчки, се използва сериозно в медицината за лечение на неврологични заболявания, свързани с неволеви мускулни контракции и при скованост, дори и мигрена. Прилагането на терапията у нас беше обсъждана на международен конгрес, организиран миналия месец в столицата от Българско дружество по неврология.
Лечението с ботулинов токсин се прилага от няколко години у нас, но не се реимбурсира от Здравната каса и се заплаща изцяло от пациента, обясни пред Радио София неврологът д-р Елисавета Енишейнова от ДКЦ "Александровска", която има дългогодишен опит в чужбина от прилагането на терапията.
"Ботулиновият токсин се прилага в неврологията от дълго време - като метод за лечение най-общо казано при заболявания, свързани с мускулна дистония. Това са заболявания, при които има повишена мускулна свръх активност на определени мускулни групи, което провокира неволеви движение. Много е неприятно, когато бъдат засегнати лицеви мускули. Надяваме се, че приложението на метода в България ще стане масово".
Ефектът се изчерпва в рамките на 3 - 6 месеца
Д-р Енишейнова обясни, че приложението става посредством специални електроди, което позволява токсинът да се инжектира в мускулите, които трябва да се повлияят, без да се засегнат съседните. Това, което смущава пациентите обаче, е високата цена, а се налага няколко кратно инжектиране.
"Ботулиновият токсин въздейства върху нерва - освобождаването на специален медиатор, който осъществява контакта между нерва и мускула. Когато той не се освобождава, мускулът няма да бъде активиран и настъпва временна парализа на съответния мускул".
Ефектът от прилагането на ботулиновия токсин се изчерпва в рамките на 3 до 6 месеца. Възможно е обаче и изработване на антитела в организма, които могат да блокират въздействието му. Д-р Енишейнова посочи, че не е наблюдавала това в своята практика, и смята, че може да се дължи или на некачествен материал или на неправилно поставяне. Много е важен начинът на съхранение на токсина - ако не е при подходяща температура, може да бъде неефективен.
Какви могат да бъдат страничните ефекти?
"Това е токсин и поради тази причина не може се купува от аптеките, нито всеки може да го прилага. Трябва да се знае анатомията и физиологията на съответния мускул, както и точната доза. Специалистът трябва да има опит. Методът не се прилага при бременност и кърмене. Ако се направи по всички правила не е опасен за пациентите и води до съществено облекчение".
Методът се прилага в световен мащаб за лечение и профилактика на мигренозни пристъпи, при пациенти, прекарали инсулт и като част от рехабилитацията на деца с церебрална парализа. Д-р Енишейнова не възразява срещу прилагането му с козметична цел, но задължително от лекар, обучен за това. Още за лечението и действието на ботулиновия токсин - чуйте разговора с д-р Елисавета Енишейнова!