Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОИСР очаква растежът на глобалната икономика през настоящата година да достигне 7-годишен връх

Организацията прогнозира ускоряване на експанзията догодина, когато обаче да бъде достигнат пик на растежа

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че глобалната икономика се намира на пътя на своя най-добър растеж от 2010-а година насам, тъй като експанзията както в САЩ, така и в еврозоната се оказва по-добра от очакваното. Базираната в Париж организация залага на по-нататъшно ускоряване на икономическия растеж и през 2018-а година, но в същото време предупреди, че ако няма нови мерки, които да окуражат бизнес инвестициите и да предотвратят опасно нарастващите нива на дълга, експанзията в световен план ще достигне догодина своя пик, след което ще започне да се забавя през 2019-а година.

В своя последен доклад ОИСР вече залага на растеж на глобалната икономика от 3,6% през настоящата година спрямо септемврийска прогноза за повишение с 3,5 на сто, тъй като паричните и фискалните стимулиращи мерки укрепват подобряването на нивото на растеж на повечето страни, членуващи в организацията. За 2018-а година ОИСР запази непроменена своята есенна прогноза за ускоряване на икономическия растеж до 3,7 на сто, преди обаче да бъде достигнат пик, последван от забавяне на икономическата експанзия обратно до 3,6% през 2019-а година.

Нещата сега изглеждат наистина добре, но ако не видим сериозна активност в частния сектор и обновяване на капитала, генерирайки по този начин по-високи реални заплати, няма да успеем да поддържаме темповете на растеж, които виждаме днес, отбеляза главният икономист на ОИСР, Катрин Ман. Все още има работа за вършене, но на този етап сме спокойни от постъпващите данни, които са подкрепени от фискалната и паричната политика, добави тя.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие също така повиши растежните си прогнози за тази и следващата година както на еврозоната, така и на САЩ. ОИСР вече очаква БВП на САЩ да се повиши през тази година с 2,2% и с 2,5% през 2018-а година (възходяща ревизия с по 0,1 процентни пункта), докато икономическият растеж в рамките на еврозоната ще достигне 2,4% през 2017-а (при септемврийска прогноза за повишение с 2,1%) и ще се забави до 2,1% догодина (но при предходна оценка за растеж от едва 1,9%). За 2019-а година се очаква забавяне на растежа в САЩ до 2,1% и в еврозоната до 1,9 на сто.

Ако новите прогнози на базираната в Париж организация се потвърдят, това ще означава, че през 2017-а икономическата експанзия в еврозоната ще надвиши за втора поредна година растежа в САЩ, преди обаче нещата да се върнат към традиционното лидерство на американския растеж през 2018-а и 2019-а година.

ОИСР понижи слабо своите прогнози за забавяне на икономическата експанзия в Обединеното кралство до 1,5% през настоящата година (спрямо септемврийска прогноза за растеж от 1,6%) от 1,8% през 2016-а, но вече очаква малко по-добър растеж от 1,2% през 2018-а (при предишна оценка за повишение с 1,0%) и експанзия от 1,1% през 2019-а година.

Прогнозите за Китай останаха без промяна (за растеж от 6,8% през тази и от 6,6% през 2018-а година), докато тези за Япония претърпяха слаба низходяща ревизия за настоящата година (до 1,5% от 1,6%) и останаха непроменени за 2018-а година (растеж от 1,2%).

ОИСР приветства предприетите от Фед и от ЕЦБ действия за намаляване на зависимостта на икономическия растеж в САЩ и в еврозоната от провежданите от двете банки стимулиращи парични и лихвени политики. Федералният резерв обяви през септември, че ще започне да намалява огромния размер на закупените от него държавни облигации и ипотечно-гарантирани книжа през годините след последната рецесия, като в същото време се очаква през следващия месец да повиши за пети път основните лихвени ставки от декември 2015-а година насам.

На заседанието си през октомври ЕЦБ пък обяви, че от януари 2018-а година ще намали наполовина (от 60 млрд. евро на 30 млрд. евро) ежемесечният размер на покупки на еврооблигации, но ще удължи до септември догодина действието на тази програма за "количествени улеснения". Участниците на финансовите пазари гледат на този ход като на прелюдия към първо повишаване на ключовата репо лихва в еврозоната към средата на 2019-а година, докато ОИСР посочи, че би било по-добре, ако ЕЦБ изчака до 2020-а година преди да предприеме подобен ход.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени