Американското индустриално производство се увеличи през ноември малко по-слабо от очакваното, тъй като спадът на производството в сектор на комуналните услуги компенсира отчасти подема в добивната петролна и газова промишленост след преминаването на негативния ефект от ураганите "Харви" и "Ирма", както и нарастването на промишленото производство за трети пореден месец.
Индустриалното производство се повиши през ноември с 0,2% спрямо октомври, когато нарасна с цели 1,2% (възходяща ревизия от повишение с 0,9%), докато очаквания на финансовите пазари бяха за малко по-добър растеж с 0,3 на сто, показват данни на Федералния резерв. Това представлява подем на производството за трети пореден месец, след като през август то се сви с 0,5% в резултат най-вече на ураганът "Харви“, който удари в края на лятото крайбрежието на щата Тексас – дом на голяма част от американското производство на петрол и където са разположени редица петролни рафинерии и химически предприятия.
Солиден скок от 2% отчита добивното производство след него спад с 0,6% през октомври, тъй като процесът по извличане на петрол и на природен газ се върна към нормалните си нива след отминаването на негативния ефект на урагана "Нейт", който удари САЩ в края на октомври, посочи Фед.
Промишленото производство, което е най-важната компонента в данните за индустриалното производство, се увеличи през ноември с 0,2% на месечна, но след негов ръст с цели 1,4% през октомври (лека възходяща ревизия от 1,3%) и очаквания за повишение с 0,3%. Въпреки по-слабия растеж, това представлява нарастване на промишленото производство за трети пореден месец.
Трябва да се има предвид, че именно промишленото производство е най-важната и най-внимателно следена компонента от Фед, тъй като формира почти три-четвърти от общото индустриално производство и близо 12% от БВП на САЩ. Поредното нарастване на промишлеността е добър знак за цялата американска индустрия, която вече набра скорост през настоящата година с оглед на по-слабия долар, по-стабилните петролни цени и глобалния икономически растеж.
Производството в сектора на комуналните услуги обаче се сви с цели 1,9% (след ръст с 2,0% месец по-рано) поради по-слабо производството сред доставчиците на електрическа енергия.
Натовареността на индустриалните производствени мощности се увеличи през ноември до 77,1% от 77,0% месец по-рано, но все още остава с 2,8 проценти пункта под дългосрочното средно ниво за периода между 1972-а и 2016-а година.